Přeskoč na obsah

Pod Ještědem Současná výtvarná scéna Liberecka

18. 4. – 9. 6. 2013 Místo konání Liebiegův palác Výstava Kurátor Markéta Kroupová

Výstavní projekt s názvem Pod Ještědem mapuje na výběru 16 autorů současné výtvarné dění pod Ještědem.

Na výstavě budou zastoupeni autoři napříč generacemi i médii – od malby a sochy, přes grafiku a kresbu až k novým médiím a konceptuálnímu umění. Nejstarší generaci zastupují dobře známé tváře – V. Benda, J. Nepasický, V. K. Novák nebo R. Zárybnický. Střední generaci umělců, která v podstatě v oblasti chybí, zastupují např. Jiří Jiroutek, Ondřej Kopal nebo Jan Stolín. Z nejmladších účastníků lze jmenovat grafičku Hanu Šuranskou, umělkyni širokého záběru Michaelu Maupicovou, malíře Vladimíra Vélu a Davida Hanvalda. Na výstavě se setkáme nejen s libereckými výtvarníky, ale i s důležitou skupinou umělců žijících a tvořících v Jablonci nad Nisou a též v Turnově – městech na dohled od Ještědu. Všichni, až na výjimky, se představí opravdu svoji aktuální tvorbou, díly vzniklými po roce 2000.

Výstava podobného charakteru, která by mapovala aktuální dění v regionu, se naposledy uskutečnila v roce 1981 (!) pod kurátorským dohledem tehdejší kurátorky liberecké galerie Nadi Řehákové. Jí předcházela ještě výstava připravovaná teoretikem umění PhDr. Janem Křížem v roce 1970, která ale byla z politických důvodů těsně před otevřením zrušena. Na ní měly být představeny mladé tváře umělecké scény (J. Dostál, J. Nepasický, V. K. Novák a další), které měly tehdy velký potenciál zařadit se mezi celorepublikově respektované osobnosti – někteří z výtvarníků si díky politické situaci a vývoji museli pár let počkat, někteří se uznání nedočkali dosud. Proto má tato výstava pro vývoj umělecké scény na Liberecku a Jablonecku zásadní význam. Doufáme, že s představováním místních výtvarníků, kteří stabilně tvoří na profesionální úrovni a jejichž dílo je konstantně kvalitní, budeme pokračovat např. výstavou Pod Ještědem II. Tento projekt chce také dokázat, že tak zcela neplatí klišé, že Liberec je pouze město sportu, ale že tu žije a tvoří mnoho zajímavých osobností, které mají svým dílem veřejnosti co říci.

Premiéra výstavy Pod Ještědem se uskuteční 7. 2. 2013 v Městské galerii v Plzni, kde uzavře tamní letitý cyklus výstav představujících jednotlivé výtvarné regiony, pak zavítá do Liberce a o rok později ji čeká repríza v Městských muzeích v Žitavě. K výstavě vychází reprezentativní katalog.

 

Umělci zastoupení na výstavě v abecedním pořadí:

 

Václav Benda – malíř

Jana Bernartová – multimediální umělkyně

Jiří Dostál – kreslíř, sochař, malíř

David Hanvald – malíř

Zdenka Hušková – grafička

Jiří Jiroutek – fotograf

Ondřej Kopal – malíř

Michaela Maupicová – kreslířka, sochařka, multimediální umělkyně

Jan Měřička – grafik

Jiří Nepasický – malíř

Vratislav Karel Novák – sochař

Jan Stolín – multimediální umělec

Ondřej Ševčík – multimediální a konceptuální umělec

Hana Šuranská – grafička

Vladimír Véla – malíř

Rostislav Zárybnický – malíř

 

Výstava je součástí programu připraveného k 60. výročí založení galerie

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše