Přeskoč na obsah

Německočeská výstava Liberec 1906 Deutschböhmische Ausstellung Reichenberg 1906

16. 6. – 18. 9. 2016 Místo konání Bazénová hala, Sál 1NP Výstava Kurátor Anna Habánová

Výstava německých Čech, která proběhla v Liberci v létě 1906, byla reakcí na narůstající národnostní animozity Čechů a Němců, reakcí na Jubilejní zemskou výstavu v Praze v roce 1891. V Liberci proto byla zorganizována přehlídka průmyslu, hospodářství, řemesel a umění tzv. německých Čech.

Projekt výstavy, plánovaný pro letní sezónu 2016 do Oblastní galerie Liberec a Severočeského muzea má snahu rekonstruovat historické souvislosti, zákulisí vzniku a podobu této události. Část prezentovaná v galerii představí cca 80 dohledaných umělecký děl, která na výstavě byla prezentována a zvýší tak povědomí o tvorbě tzv. českých Němců z doby počátku 20. století. Řada obrazů, plaket, kreseb a grafik byla zakoupena do sbírek Moderní galerie, kde se nachází doposud. Jedná se o díla a autory, kteří patří ke generaci pozapomenutých a opomíjených autorů, jejichž díla byla nedílnou součástí expozic Moderní galerie. Ukázána budou díla spadající především do 19. století, jasně následující dobové umělecké snahy, např. symbolismus nebo postimpresionismus, především však orientaci na mnichovskou či vídeňskou malbu vrcholící secese.

Výstavu doprovází stejnojmenná kniha, která bude k zakoupení na pokladně galerie. Zároveň mohou návštěvníci absolvovat virtuální prohlídku výstavou na velkoformátové plazmové obrazovce. Ve spolupráci s Technickou univerzitou vznikla interaktivní mapa s bohatým obrazovým materiálem doplněná popisnými texty.

 

Výstava má samostatný web www.1906.cz

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše