Přeskoč na obsah

Metznerbund dějiny uměleckého spolku v Čechách 1920–1945

21. 9. – 31. 12. 2017 Místo konání Podbazénová hala Výstava Kurátor Anna Habánová

Oblastní galerie Liberec připravila další z výstav mapující dějiny umění a kultury německy hovořících výtvarných umělců z Čech, Moravy a Slezska. Po dlouholetém výzkumu představuje v rámci samostatné výstavy historii jednoho z nejdůležitějších a největších uměleckých uskupení tohoto okruhu.

Spolek Metznerbund vznikl v roce 1920 v Československu jako svaz zdejších německých výtvarných umělců, aby prosazoval jejich umělecké, společenské a sociálně-ekonomické zájmy. Podobně jako jeho dva předchůdci, kterými byly Verein deutscher bildender Künstler in Böhmen a Deutschböhmischer Künstlerbund, byl koncipován národnostně, nikoli s důrazem na umělecké směřování. Na tomto základě spoluutvářel do roku 1945 identitu německy hovořících obyvatel Čech, Moravy a Slezska.

Po úspěšné výstavě Mladí lvi v kleci ukáže výstava v podbazénové hale kromě již známých děl konvolut dosud neprezentovaných obrazů, kreseb a plastik německočeských autorů, např. Karla Maye, Richarda Felgenhauera, Franze Dietla, Erwina Görlacha, Wenzela Franze Jägra nebo Rudolfa Michalika. Výstavu doprovází stejnojmenný katalog, jehož vydání umožnila Grantová agentura České republiky. Podrobnější informace naleznete na webu projektu www.metznerbund.cz

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše