Přeskoč na obsah

Metznerbund dějiny uměleckého spolku v Čechách 1920–1945

21. 9. – 31. 12. 2017 Místo konání Podbazénová hala Výstava Kurátor Anna Habánová

Oblastní galerie Liberec připravila další z výstav mapující dějiny umění a kultury německy hovořících výtvarných umělců z Čech, Moravy a Slezska. Po dlouholetém výzkumu představuje v rámci samostatné výstavy historii jednoho z nejdůležitějších a největších uměleckých uskupení tohoto okruhu.

Spolek Metznerbund vznikl v roce 1920 v Československu jako svaz zdejších německých výtvarných umělců, aby prosazoval jejich umělecké, společenské a sociálně-ekonomické zájmy. Podobně jako jeho dva předchůdci, kterými byly Verein deutscher bildender Künstler in Böhmen a Deutschböhmischer Künstlerbund, byl koncipován národnostně, nikoli s důrazem na umělecké směřování. Na tomto základě spoluutvářel do roku 1945 identitu německy hovořících obyvatel Čech, Moravy a Slezska.

Po úspěšné výstavě Mladí lvi v kleci ukáže výstava v podbazénové hale kromě již známých děl konvolut dosud neprezentovaných obrazů, kreseb a plastik německočeských autorů, např. Karla Maye, Richarda Felgenhauera, Franze Dietla, Erwina Görlacha, Wenzela Franze Jägra nebo Rudolfa Michalika. Výstavu doprovází stejnojmenný katalog, jehož vydání umožnila Grantová agentura České republiky. Podrobnější informace naleznete na webu projektu www.metznerbund.cz

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.