Přeskoč na obsah

Josef Jíra (1929–2005) Divadlo světa

28. 6. – 29. 9. 2019 Místo konání Bazénová hala, ochoz Výstava Kurátor Zuzana Štěpanovičová

Výstava představí celoživotní obrazové dílo Josefa Jíry v retrospektivním přehledu všech zásadních tematických okruhů jeho tvorby (figurální malba, psychologicky motivovaný portrét, krajinomalba ad.). S odstupem času bude možné relevantněji ocenit tvorbu umělce, který se stal vůdcem a mluvčím části své generace v letech padesátých a šedesátých, „tolerovaným rebelem“ v letech sedmdesátých a osmdesátých (ateliér Josefa Jíry se stal azylem pro další umělce a intelektuály) a malířem obracejícím se ke svým kořenům v letech devadesátých. Přehlídku doplňují fotografie z umělcova života a početný výběr z jeho cestovních deníků.

 

Vernisáž: čtvrtek 27. června 2019 v 17.30 hodin

Komentované prohlídky: 28. 7. v 15 hodin, 15. 8. v 10:30 a v 17 hodin, 15. 9. v 15 hodin

Vzpomínkové odpoledne spojené s dernisáží: 29. 9. v 15 hodin

Koncerty: 28. 7. v 17.00 hodin Madrigaly válečné a milostné v podání členů souboru Cum decore, Vladimíry Sanvito (violoncello) a Filipa Dvořáka (cemballo)

                 15. 9. v 17.00 hodin Barevné tóny opery a operety, účinkuje Iveta Hejduková (soprán) a Maxim Biriucov (klavír)

K výstavě vychází publikace s názvem Život bez rukávů - Deník Josefa Jíry 1970/1971 s předmluvou Bohumila Hrabala jako pocta přátelskému vztahu obou umělců, který trval několik desítek let.

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše