Přeskoč na obsah

60 let I 60 tváří Portréty ze sbírek Oblastní galerie v Liberci 1850-2000

14. 2. – 7. 4. 2013 Místo konání Liebiegův palác Výstava Kurátor Zuzana Štěpanovičová, Markéta Kroupová

Výstava nabízí reprezentativní výběr malířských, grafických, kresebných a sochařských děl s portrétním námětem z bohaté sbírky Oblastní galerie. Všímá si možnosti výtvarného znázornění lidské tváře v období, které koresponduje se širším vymezením moderního umění. Některá díla jsou unikátní v evropském měřítku, jiná jsou podobně výjimečná v kontextu českých zemí.

Výstava, nad níž převzal záštitu hejtman Libereckého kraje Martin Půta, je součástí programu připraveného k 60. výročí založení galerie.

Portrét – znázornění člověka v jeho individualizované podobě – patří k „velkým“ a nejnáročnějším tématům ve výtvarném umění, současně však i k nejvíce komunikativním. Portrét nám znovu připomíná tvůrčí moc výtvarného umění. Zdařilá podobizna může podat koncentrovaný obraz povahy, nálady, duše, temperamentu, ducha konkrétního historického období atd. V ideálním případě pak může zachytit archetyp člověka nebo nadčasovou esenci lidskosti samotné.

Akviziční činnost Oblastní galerie v Liberci, která vznikla právním oddělením od Severočeského muzea v roce 1953, se přirozeně soustředila na české umění 20. a částečně i 19. století. Ze své mateřské instituce však přejala velmi kvalitní soubor německého a rakouského malířství druhé poloviny 19. století a také rozsáhlou kolekci umění českých Němců. Vycházeje z této skutečnosti, rozhodli jsme se představit umění portrétu tak, aby byly zastoupeny všechny uvedené kolekce v různorodosti malířských, grafických, kresebných a sochařských děl. Část prezentovaných uměleckých děl pochází ze sbírek výtvarného oddělení bývalého Severočeského průmyslového muzea, část obrazů ze soukromé sbírky Heinricha von Liebiega. Převážná většina děl se však do galerie dostala prostřednictvím nákupů realizovaných v letech 1953–2013, za šedesát let trvání Oblastní (dříve Krajské) galerie v Liberci.

Výstava zaujme časovým rozpětím vystavených děl, jejich různorodostí a nabídne srovnání „velkých“ jmen a méně známých umělců. Její rozsah je ca 110 uměleckých děl a je určená širokému spektru návštěvníků. Doprovází ji výběrový katalog, který byl vydán díky podpoře Libereckého kraje.

Návštěvníci mohou zhlédnout portréty osobností spjatých s městem Liberec, včetně tří generací rodiny Liebiegů, dále podobizny předních představitelů z řad (nejenom) českých výtvarných umělců, architektů, literátů, hudebníků, sběratelů umění, mecenášů, rodinných příslušníků umělců, dětské portréty atd.

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše