Přeskoč na obsah

Staletím navzdory

10. 11. 2023 – 31. 3. 2024 Místo konání Grafický kabinet Výstava Kurátor Michaela Kubišová

 

Péče o kulturní dědictví je jedním z hlavních poslání každé galerie. Mezi významné kulturní památky, které dokládají naši bohatou církevní, potažmo duchovní historii, patří sochy světců. Ve sbírkách Oblastní galerie Liberec se nachází několik velmi cenných dřevěných soch z různých historických období dokládajících nejen křesťanské tradice, ale také zručnost a umělecké kvality tehdejších řezbářů.

Výstava představí příběhy těchto cenných památek jako svědků své historické epochy a nastíní všechna zákoutí péče o ně. Budete moci nahlédnout pod ruce restaurátorským špičkám, díky nimž dnes můžeme spatřit ¨světce takové, jakými byly v době svého zrodu. Výstava také ukáže, že při restaurování nelze postupovat vždy identicky, že je třeba respektovat každé jednotlivé dílo a přistupovat k němu zcela individuálně a citlivě tak rozhodnout o tom, do jaké podoby jej lze navrátit.

Jako ukázky excelentní restaurátorské práce jsme vybrali šest děl od neznámých umělců převážně z 15. století. Těšit se můžete na Svatou Barboru z Grabštejna, Madonu s Ježíškem, sousoší znázorňující Pietu, reliéf s Nejsvětější trojicí a sochu svatého Jana. Skupinu světců doplní dřevěná polychromovaná socha anděla ze 17. století, který je posledním restaurátorským počinem v našich sbírkách.

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše