Přeskoč na obsah

Socha a město / Liberec 1969 Výstava o výstavě

18. 6. – 20. 9. 2009 Místo konání Liebiegův palác Výstava Kurátor Jan Červinka

18. června byla slavnostně zahájena vzpomínková výstava o výstavě „Socha a město Liberec 1969“. Tato legendární přehlídka prací nejvýznamnějších českých sochařů, které byly nainstalovány v prostoru celého Liberce zaznamenala tehdy nebývalý ohlas jak z řad odborníků, uměnímilovné veřejnosti z celé republiky, tak především obyvatel samotného Liberce. Ti výstavu vnímali jako zajímavý a zábavný experiment. Ač si to neuvědomujeme, tak tuto přehlídku stále připomínají některé plastiky, které dnes vidíme jako samozřejmou součást libereckého prostředí. Jsou to např. sochy J. Nováka a E. Kmentové naproti Severočeskému muzeu nebo plastika Dvanáct měsíců od Josefa Klimeše v parku před hotelem Zlatý lev.

„Výstava o výstavě je v programu galerie poněkud netradiční,“ řekla o novém projektu jeho kurátorka Markéta Kroupová a pokračovala: „tato výstava má totiž muzejní charakter. Nesetkáme se na ní s originálními výtvarnými díly, ale s texty, dobovými fotografiemi a archivními materiály, jejichž prostřednictvím bude připomenuta jak samotná významná akce ze sklonku 60. let, tak i 30 sochařů, kteří se jí účastnili.“

Výstava si zaslouží připomenutí, protože ve své době znamenala opravdu ojedinělý počin. A to nejen proto, že se podařilo pozvat tolik významných osobností a nainstalovat jejich sochy ve veřejném prostoru, ale i z důvodů politických. Období po roce 1968 nebylo pro svobodné kulturní počínání příznivé a akce ztrácela podporu vedení města. Přesto se její pořadatelé nevzdali a akci uspořádali. Odměnou byla přízeň a kladné ohlasy veřejnosti i odborníků, a to také v zahraničí.

 

V době trvání výstavy Socha a město 1969 obdrží každý návštěvník ke vstupence dobovou gramofonovou desku s heslem o Liberci, které namluvil Jan Schmid z tehdejší liberecké Ypsilonky a která vyšla jako součást katalogu.

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše