Přeskoč na obsah

Nespatříte hada Josef Čapek – František Hrubín – Jan Skácel – Miloslav Kabeláč

26. 1. – 30. 4. 2017 Místo konání Podbazénová hala Kurátor Pavla Machalíková, Tomáš Winter

Dětský svět je jednou z oblastí, jíž se moderní umění dotklo s nebývalou intenzitou. Velkou pozornost mu věnoval malíř a spisovatel Josef Čapek, jehož tvorba pro děti zaujímá v české kultuře zcela jedinečné místo. Inspirovala navíc i další umělce, kteří nalezli k dětskému světu tvůrčí cestu: básníky Františka Hrubína a Jana Skácela. Jejich sbírky Modré nebe (1948) a Kam odešly laně (1985) vznikly na motivy Čapkových pastelů a tužkových kreseb s dětskou tematikou, poprvé zveřejněných na zvláštní výstavě v roce 1935. Skladatel Miloslav Kabeláč zkomponoval v roce 1950 cyklus dětských sborů Modré nebe s podtitulem Knížka dětských zpívánek podle obrázků Josefa Čapka na slova Františka Hrubína. Výstava představí tyto vzájemné vztahy prostřednictvím multimediální instalace, obsahující Čapkovy pastely a kresby, Hrubínovy a Skácelovy verše včetně jejich mluvené podoby i hudebního provedení Kabeláčovy skladby a v konfrontaci se současnými dětskými kresbami.

Nejdříve Josef Čapek na přelomu 20. a 30. let namaloval pastely s dětskou tématikou, na konci let 40. se jimi nechal inspirovat František Hrubín a napsal sbírku básní pro děti Modré nebe. Tato básnická sbírka v roce 1950 inspirovala hudebního skladatele Kabeláče k napsání dětských sborů. S větším časovým odstupem v roce 1985 napsal další básnickou sbírku na motivy Čapkových prací Jan Skácel. Pojmenoval ji Kam odešly laně. Všechny tři složky - výtvarná, literární i hudební - jsou na výstavě představeny stejnou měrou v kompaktním celku.

Výstava vznikla ve spolupráci s Akademií věd České republiky v rámci programu Strategie AV21. K výstavě vyjde doprovodná publikace, která se bude zabývat nejen analýzou představených děl, ale také nastíní předpoklady zájmu o dětskou tvorbu v 19. století, v období předcházejícím intenzivnímu avantgardnímu zájmu o tuto oblast tvořivosti. 

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.