Přeskoč na obsah

Ludvík Kuba (1863-1956)

9. 10. 2020 – 18. 4. 2021 Místo konání Bazénová hala, ochoz Výstava Kurátor Veronika Hulíková

Ludvík Kuba (1863–1956) je v českém umění solitérem a jeho tvorba se ve výstavních projektech objevuje zřídka. Po krátkém studiu na pražské Akademii odjel v roce 1893 do Paříže a následně dlouhodobě pobýval v dalších uměleckých centrech přelomu 19. a 20. století: Mnichově a Vídni. Jako většina jeho vrstevníků byl ovlivněn impresionismem a secesí, zásadním obdobím byl však pro něho pobyt v soukromé škole Antona Ažbeho v Mnichově v letech 1896–1904, kde se setkal s ruskými umělci V. Kandinským a A. Javlenským. Od roku 1904 žil ve Vídni, kde působil mimo jiné jako jednatel uměleckého spolku Hagenbund. Do Čech se natrvalo vrátil až v roce 1911 a ještě dalších více než čtyřicet let se věnoval malbě. Do pláten se promítly i jeho další zájmy, cesty podniknuté za sběrem slovanských písní a obdiv k čínskému umění, jehož kolekci vlastnil. Zajímavým tématem v Kubově tvorbě jsou autoportréty, kterým se věnoval nepřetržitě od konce 19. století až do své smrti.

Významná díla ze soukromých sbírek mapující zásadní okamžiky v malířově tvorbě doplní exkluzivní zápůjčky z českých galerií a dalších státních institucí. Výstava představí též obraz Z mé domácnosti patřící k největším malbám, které Ludvík Kuba vytvořil. Dílo je součástí výzdoby svatební síně na Městském úřadu Poděbrady a jeho zapůjčení na výstavu je výjimečné. Součástí expozice bude též kolekce obrazů věnovaná tematice Lužických Srbů, díky čemuž bude výstava zařazena mezi projekty v rámci Roku Lužických Srbů v Libereckém kraji. Výstavu doprovází katalog.

V rámci výstavy bude uspořádán v neděli 25. 10. koncert z děl Ludvíka Kuby s názvem Slovanstvo ve svých zpěvech (zrušeno).

Komentované prohlídky: 25. 10. a 22. 11. v 15:00 (zrušeno)

NOVÉ!

VÝSTAVA (VE ZMENŠENÉM PROVEDENÍ) JE PRODLOUŽENA DO 18. 4. 2021 

Komentované prohlídky: 11. 4. v 15:00 (ZRUŠENO)

Koncert z děl Ludvíka Kuby s názvem Slovanstvo ve svých zpěvech: 11. 4. v 17:00 (PŘELOŽENO NA ZÁŘÍ 2021)

 

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY ONLINE ZDE

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA VÝSTAVY ZDE

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše