Přeskoč na obsah

Ludvík Kuba (1863-1956)

9. 10. – 29. 11. 2020 Místo konání Bazénová hala, ochoz Kurátor Veronika Hulíková

Ludvík Kuba (1863–1956) je v českém umění solitérem a jeho tvorba se ve výstavních projektech objevuje zřídka. Po krátkém studiu na pražské Akademii odjel v roce 1893 do Paříže a následně dlouhodobě pobýval v dalších uměleckých centrech přelomu 19. a 20. století: Mnichově a Vídni. Jako většina jeho vrstevníků byl ovlivněn impresionismem a secesí, zásadním obdobím byl však pro něho pobyt v soukromé škole Antona Ažbeho v Mnichově v letech 1896–1904, kde se setkal s ruskými umělci V. Kandinským a A. Javlenským. Od roku 1904 žil ve Vídni, kde působil mimo jiné jako jednatel uměleckého spolku Hagenbund. Do Čech se natrvalo vrátil až v roce 1911 a ještě dalších více než čtyřicet let se věnoval malbě. Do pláten se promítly i jeho další zájmy, cesty podniknuté za sběrem slovanských písní a obdiv k čínskému umění, jehož kolekci vlastnil. Zajímavým tématem v Kubově tvorbě jsou autoportréty, kterým se věnoval nepřetržitě od konce 19. století až do své smrti.

Významná díla ze soukromých sbírek mapující zásadní okamžiky v malířově tvorbě doplní exkluzivní zápůjčky z českých galerií a dalších státních institucí. Výstava představí též obraz Z mé domácnosti patřící k největším malbám, které Ludvík Kuba vytvořil. Dílo je součástí výzdoby svatební síně na Městském úřadu Poděbrady a jeho zapůjčení na výstavu je výjimečné. Součástí expozice bude též kolekce obrazů věnovaná tematice Lužických Srbů, díky čemuž bude výstava zařazena mezi projekty v rámci Roku Lužických Srbů v Libereckém kraji. Výstavu doprovází katalog.

V rámci výstavy bude uspořádán v neděli 25. října koncert z děl Ludvíka Kuby s názvem Slovanstvo ve svých zpěvech (zpěv, klavír, průvodní slovo).

Komentované prohlídky: 25. 10. a 22. 11. v 15. hodin

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.