Přeskoč na obsah

Jaroslava Severová / Zprávy o možnostech přiblížení Nic není, jak se zdá

14. 2. – 7. 4. 2013 Místo konání Liebiegův palác Kurátor Markéta Kroupová

Autorka (nar. 1942) se dlouhodobě řadí k předním výtvarníkům na české i mezinárodní výtvarné scéně, na niž vstoupila v 60. letech.

Tenkrát reflektovala složitou dobu, traumata i triumfy, a také jí byla blízká „nová figurace“ se svým existenciálním podtextem a zaměření se na člověka. V průběhu doby se však přiklonila ke geometrii a téměř výhradně ke grafickému médiu. Stala se průkopnicí digitální grafiky a tvorby volné grafiky na počítači. Na počátku 90. let byla jednou z prvních, kteří začali takto experimentovat, a svoji tvorbu dovedla na špičkovou úroveň. Za léta své umělecké dráhy na poli digitální grafiky získala nespočet ocenění v Čechách i v zahraničí. Poroty nejčastěji oceňují její individualizované a tvořivé využití standardních komerčních programů (Adobe Photoshop a Adobe Illustrator).

V Oblastní galerii v Liberci se už představila v 80. letech a nyní se vrací se zcela novou kolekcí digitálních tisků. Navazuje na svoje předchozí úvahy o nepravidelnostech, chybách a neurčitostech. Zajímá se o příčiny pohybu, které vidí v zárodcích chaosu. Aktuální téma, které Jaroslava Severová řeší, je, jak se přiblížit k detailu, možnostem svým i počítače a osnově obrazu. Trvale důležitá je pro ni práce s bodem a linií a zachycení prázdna mezi nimi.

Jaroslava Severová se narodila roku 1942 a v loňském roce tak oslavila významné životní jubileum. I jako připomínku na tuto událost uspořádala liberecká galerie výstavu dnes už můžeme říci legendě české výtvarné scény.

 

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.