Přeskoč na obsah

Zuzana Růžičková Křehká krása

8. 9. – 11. 12. 2016 Místo konání Grafický kabinet Výstava Kurátor Markéta Kroupová

Zuzana Růžičková patří k mladším autorům zabývajícím se grafikou. Od klasických technik, zejména linorytu, přešla k experimentům, které ji dovedly k tomu, že pro sebe objevila techniku gázotisku. To se stalo po zkušenostech s restaurováním nástěnných maleb a jejich transfery, které prováděla v rámci své restaurátorské praxe. Vytváří křehké tisky buď s rostlinnými náměty, nebo na hranici abstraktního umění. Ovlivnila ji také zkušenost s asijským uměním, kterou získala při stáži na Taiwanu a několika dalších pobytech tamtéž. Na začátku jejího tvůrčího procesu je kresba a malba do vlhké omítky, kterou pak za pomocí gázy snímá. Vzniká tak gázotisk – monotyp. Technika to je známá a stará. Důležité ale je, že Zuzana Růžičková jí dokáže propůjčit snovost, křehkost a lyričnost. Její práce připomínají díky povaze svého vzniku staré zdi, ale také např. kresby na zamrzlém zimním okně.

Autorka se narodila v roce 1982 v Olomouci a Střední uměleckoprůmyslovou školu vystudovala v Uherském Hradišti. Pak souběžně studovala Ateliér grafiky II Vladimíra Kokolii na AVU v Praze a PedF MU v Brně, kde dokončila bakalářská studia oboru výtvarná výchova – vizuální tvorba. V roce 2010 poprvé navštívila Taiwan, kam se v následujících letech několikrát vrátila. Tyto pobyty jí poskytly velkou míru inspirace jak pro motivy grafik (projekt Velryby), tak i pro technické zpracování. Od roku 2012 žije a tvoří v Praze.

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše