Přeskoč na obsah

Krása a půvab / Bakule Malá, Hulačová, Immrová, Kaminská, Komm, Korečková, Matušek - Vláčilíková, Melkusová L., Melkusová M., Pešková, Roztočilová, Skavova, Spirova, Šubrtová. Současné české sochařky

22. 3. – 9. 6. 2019 Místo konání bazénová hala, ochoz,sál 1 NP Výstava Kurátor Markéta Kroupová, Iva Mladičová

Logisticky náročný projekt dílčím způsobem představuje současné české sochařství. Prostřednictvím výběru sochařek z mladší a střední generace (Hulačová, Immrová, Komm, Korečková, Roztočilová, Skavová, Šubrtová a další) poukazuje na pestrost současné české scény. Výstava doprovozená knihou sleduje aktuální práci autorek ztotožňujících se s tradicí samotné podstaty sochařství, kterou tvoří objem a vertikalita. U sochy ctí plasticitu a schopnost přimět diváka k zastavení a prožitku. To ale nevylučuje rozdílnost přístupu k soše jak formální, tak obsahovou. Některá autorka se věnuje např. figurálnímu sochařství v nejtradičnějším slova smyslu, další abstraktní soše, objektu nebo monumentální prostorové tvorbě.

Výstava ukazuje na pestré přístupy k tvorbě s tradičními materiály a hmotou. Sochařek střední generace nepracuje příliš, mezi začínajícími sochařkami je mnoho talentovaných autorek. Výstava zve  k vytvoření dialogu mezi nimi. 

Takto velkorysá sochařská výstava vzniká ruku v ruce s chutí připomenout slavnou výstavu v ulicích města Liberce Socha a město 69, která ovlivnila podobné projetky a díky ní se sochy v Československu začaly prosazovat ve veřejném prostoru. Tehdy se jí účastnily také osobnosti mladší a střední generace a z žen Zdena Fibichová, Věra Janoušková, Eva Kmentová, Alena Kroupová a Daniela Vinopalová. Tato výstava jim vzdává hold.

V průběhu výstavy vyjde katalog v grafické úpravě Pavla Tichoně.

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše