Přeskoč na obsah

Krása a půvab / Hulačová, Immrová, Kaminská, Komm, Křivová, Korečková, Malá, Roztočilová, Skavová, Spirová, Šubrtová, Vláčilíková. Současné české sochařky

22. 3. – 9. 6. 2019 Místo konání bazénová hala, ochoz,sál 1 NP Kurátor Markéta Kroupová, Iva Mladičová

Logisticky náročný projekt dílčím způsobem představuje současné české sochařství. Prostřednictvím výběru sochařek z mladší a střední generace (Hulačová, Immrová, Komm, Korečková, Roztočilová, Skavová, Šubrtová a další) poukazuje na pestrost současné české scény. Výstava doprovozená knihou sleduje aktuální práci autorek ztotožňujících se s tradicí samotné podstaty sochařství, kterou tvoří objem a vertikalita. U sochy ctí plasticitu a schopnost přimět diváka k zastavení a prožitku. To ale nevylučuje rozdílnost přístupu k soše jak formální, tak obsahovou. Některá autorka se věnuje např. figurálnímu sochařství v nejtradičnějším slova smyslu, další abstraktní soše, objektu nebo monumentální prostorové tvorbě.

Výstava ukazuje na pestré přístupy k tvorbě s tradičními materiály a hmotou. Název výstavy skutečnš vystihuje fakt, že většina soch vznikla modelováním, dusáním nebo litím. Sochařek střední generace nepracuje příliš, mezi začínajícími sochařkami je mnoho talentovaných autorek. Výstava jim umožňuje srovnání s již etablovanými autorkami a zve je k vytvoření dialogu. 

Takto velkorysá sochařská výstava vzniká ruku v ruce s chutí připomenout slavnou výstavu v ulicích města Liberce Socha a město 69, která ovlivnila podobné projetky a díky ní se sochy v Československu začaly prosazovat ve veřejném prostoru. Tehdy se jí účastnili také osobnosti mladší a třední generace a z žen Zdena Fibichová, Věra Janoušková, Eva Kmentová a Daniela Vinopalová. Tato výstava jim vzdává hold.

V průběhu výstavy vyjde katalog v grafické úpravě Pavla Tichoně.

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.