Přeskoč na obsah

Cameron Tauschke | Valleys of the heart

10. 2. – 30. 4. 2023 Místo konání Galerie 1PP Výstava Kurátor Lenka Sýkorová

Výstavní projekt australského umělce Camerona Tauschkeho (Melbourne, 1971), aktuálně působícího na německé výtvarné scéně, je tvořen obrazy a kresbami ze série Valleys of the Heart. Autor vychází z inspirace a fascinace zažitými výroky: následuj své srdce, ruku na srdce či srdce je naším vůdčím světlem a nejlepším učitelem. Současně se v tomto kontextu nechává fascinovat světem horolezců, kteří při výstupu uplatňují svou přirozenou disciplínu, víru a trpělivost, protože – stejně jako cesta životem – je cesta na vrchol vždy lemována obtížemi a nebezpečím. Právě jít za svým srdcem a dělat věci celým srdcem je hlavním poselstvím výstavy. Autor nám předkládá fiktivní krajiny, ve kterých se potkává určitá bezmoc s novými výzvami, které nedopustí, abychom se na své cestě ztratili.

Tvorba Camerona Tauschkeho je signifikantní užíváním sytých živých barev, mnohdy v kontrastu s barvami monochromními, čímž autor umocňuje expresivitu svého projevu. Jeho styl – poučen německou malbou, především pak „lipskou školou“ – je jedinečným spojením zářivé barevnosti a figurálních motivů. Současně je pro autora důležité užívání metafor, jejichž prostřednictvím vypráví příběhy zachycující a odrážející vnitřní svět v kontextu všedních událostí. V jeho díle můžeme číst různé citace z pop kultury, filmového prostředí, ale také ze současného světa plného vizuálních vjemů, které na nás útočí v nekonečném toku informací. V umělcově díle se odráží nejistota současnosti a určité hledání ztracených světů, které dávají našim životům věčné tajemství. Současnost můžeme definovat jako nejistou, fluidní realitu, která nám nedopřeje oddychu a sebeidentifikace se stává stále složitějším procesem. Cameron Tauschke prezentuje skrze své dílo vlastní příběhy a pohled na svět, poodkrývá historické předlohy, ale současně i futuristické vize.

Výstava navazuje na kurátorský projekt Postkonceptuální přesahy v kresbě a je především o lásce a odvaze.

Cameron Tauschke tvoří a žije v Berlíně. Vystavoval na celé řadě samostatných i skupinových výstavách po celém světě. Připravovaná výstava je jeho první v České republice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše