Přeskoč na obsah

Zdenka Marie Nováková | Souznění

9. 12. 2022 – 2. 4. 2023 Místo konání Sál 2NP Výstava Kurátor Johana Kabíčková

Zdenka Marie Nováková (nar. 20. 11. 1939, Jičín) je významnou českou architektkou, která dosáhla řady vyznamenání za svoji práci doma i v zahraničí. V oboru dosáhla nejvyšší vědecké hodnosti kandidát technických věd. Od 60. let se zároveň věnuje pedagogické činnosti. Souběžně se celý život zabývá malbou, jejíž charakter je přesným protipólem k technickému zaměření v její hlavní pracovní oblasti. Autorčina malba je lyrická, inspirovaná přírodou a hudbou a může se směle přirovnat k nejvýznamnějšímu představiteli tohoto druhu malby v Čechách Oldřichu Smutnému (1925–2013). Její rukopis je poučen poválečnou lyrickou abstrakcí, tachismem a dekalkem, který do výtvarného umění přinesl surrealismus. Autorka se prostřednictvím své malby chce podělit o zážitky a dojmy z přírody a vzpomíná na dobu, kdy se sama aktivně věnovala hudbě a tanci. Její obrazy vyzařují hluboký vnitřní klid.

Výstavou připomínáme malířku, která je celoživotně spjatá s regionem, ale zároveň její práce dosahuje celorepublikového renomé. Svými obrazy je zastoupena v českých veřejných sbírkách a také ve významných sbírkách zahraničních.

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše