Přeskoč na obsah

Vendula Chalánková Vernisáž

20. 9. 2019 – 5. 1. 2020 Místo konání Grafický kabinet Výstava Kurátor Markéta Kroupová

Průřez volnou tvorbou i ilustracemi autorky se specifickým humorem na komorní ploše grafického kabinetu, Figurální motivy pro novou knihu Jacquese Rupnika Střední Evropa je jako pták s očima vzadu v čele s Václavem Havlem se střetávají s tématy jako kritika konzumní společnosti nebo otupené mezilidské vztahy, kterým se Vendula Chalánková průběžně věnuje. Výstava dala příležitost k obsahovému propojení straších prací na téma např. elektrospotřebiče s obdivovanou osobností nedávné historie. Zároveň se protíná práce volná s prací na zakázku, malba s kresbou a koláží.

Vendula Chalánková studovala v letech 1999 – 2006 Fakultu výtvarných umění v Brně, ateliér environment Vladimíra Merty a Mariána Pally. V roce 2001 podnikla stáž v intermediální škole Milana Knížáka na AVU v Praze a o 3 roky později v ateliéru intermedia Václava Stratila na FaVU v Brně. V tomtéž roce (2004) podnikla cestu do Indie, která pro ni byla zlomová. O rok později absolvovala ještě stáž na Facultad de Bellas Artes de Cuenca ve Španělsku. Je držitelkou několika ocenění, z nichž nejdůležitější je Zlatá stuha za knihu O ČERVENÉ KARKULCE, za výtvarnou část knihy pro začínající čtenáře za rok 2009, nominace na výroční cenu Muriel v roce 2015; kniha Proč nejsi jak chlapi v práci, vole? byla nominovaná v kategorii nejlepší původní scénář, a roku 2016 přišla nominace v Czech Grand Design.

Účastní se řady skupinových výstav a vystavuje též samostatně. Je zastoupena v soukromých i veřejných sbírkách jako např. v Národní galerii v Praze, v Moravské galerii v Brně nebo Muzeu umění v Olomouci.

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše