Přeskoč na obsah

Václav Benda Multifocus

2. 10. – 23. 11. 2008 Místo konání Liebiegův palác Výstava Kurátor Jan Červinka

Oblastní galerie v Liberci připravuje retrospektivní výstavu akademického malíře Václava Bendy nazvanou Multifocus. Výstava je uspořádána k životnímu jubileu tohoto významného umělce žijícího a tvořícího v Liberci. Výstavu slavnostně zahájí ve čtvrtek 2. října v 16.30 hodin PhDr. Ivan Neumann a liberecká hudební formace Solomon Bob. Komentovaná prohlídka výstavy s PhDr. Ivanem Neumannem se uskuteční ve čtvrtek 6. listopadu v 16.30 hodin. Komentovaná prohlídka výstavy s Janem Červinkou se uskuteční ve středu 12. listopadu v 16.30 hodin. Lektorské oddělení liberecké galerie připravilo k výstavě doprovodný program pro školy, který se bude zabývat fenoménem figury ve výtvarném umění. Výstava bude k vidění v Oblastní galerii v Liberci do 23. listopadu, v příštím roce ji čekají reprízy v Galerii umění v Karlových Varech a v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích.

Václav Benda /Multifocus
retrospektivní výstava k autorovu životnímu jubileu

Osobnost Václava Bendy výrazně ovlivnila specifická atmosféra kulturního a uměleckého života Liberce v průběhu šedesátých letech 20. století. Absolvent strojní průmyslové školy, živící se jako malíř dekorací v libereckém divadle, odešel v roce 1975 za klasickým vzděláním na Akademii výtvarných umění v Praze. Zde až do roku 1981 rozvíjel svůj malířský talent v ateliéru profesora Karla Součka. Po studiích se navrátil do Liberce, kde tvoří ve svobodném povolání. Václav Benda se vyjadřuje tradičním výtvarným prostředkem – malbou. Rozměrná plátna zachycují autorův expresivní projev velkorysých a malířsky uvolněných gest. Svobodně nakládá jak s technikou malby, tak s tématy svých obrazů v nichž se snaží, jako dobrý pozorovatel a kritik společenských poměrů, zachytit theatrum mundi. Nalézáme v nich osobní výpověď, pocit zodpovědnosti ke světu, pravdivost a naléhavost tvorby. Zájem Václava Bendy se vždy soustřeďoval na problematiku figury v prostoru, kterou řeší s expresivní uvolněností, sarkasmem a groteskností. Snaží se porozumět situaci člověka postaveného do nevlídné současnosti světa. Ve svých cyklech se zabývá tématy národní identity, kritikou současné společnosti, odkazy na barokní umění, nebo na americký pop-art šedesátých let.

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše