Přeskoč na obsah

TRANSDESIGN Akademie výtvarných umění Eugeniusze Gepperta ve Wrocławi

24. 9. – 15. 11. 2015 Místo konání Bazénová hala, Ochoz, Sál 2NP, Sál 1NP Kurátor Mieczyslaw Piróg, Urszula Smaza-Gralak, Agata Danielak-Kujda, ASP Wroclaw, Zuzana Štěpanovičová

Výstava navazuje na projekt z přelomu let 2011–2012 pod názvem „Co tu je, co tu není“ – obrazy, instalace a objekty umělců z Wrocławi (viz archiv výstav OGL). Pokračováním této výstavy bude výstava TRANSDESIGN, která bude prezentovat další fakulty wrocławské univerzity, jimiž jsou: fakulta interiérové architektury a designu s katedrou scénografie, fakulta skla a keramiky a fakulta grafického designu a mediálních umění.

Nadstandardní a multidimenzionální výstava se bude konat ve všech nadzemních prostorách liberecké galerie, část výstavy z oblasti keramiky a skla bude prezentována také v prostorách Severočeského muzea v Liberci. Podobně jako v předešlém projektu bude k výstavě vydán katalog sestavený a upravený polským partnerem.

Akademie výtvarných umění Eugeniusze Gepperta ve Wrocławi byla založena v roce 1946, symbolicky i fakticky z trosek bývalé Akademie výtvarných umění a řemesel založené v roce 1932, počátky tradice akademického vzdělávání ve Vratislavi se datují k roku 1791.
V současné době je Akademie rozdělena na čtyři fakulty, je zde: fakulta malířství a sochařství, fakulta grafiky a médií, fakulta keramiky a skla a fakulta interiérové architektury a designu. V rámci těchto fakult funguje šestnáct kateder, které působí v oblasti umění a uměleckého designu. K dnešnímu dni stěny wrocławské univerzity opustilo několik tisíc absolventů, mezi nimiž jsou rovněž čeští a také liberečtí umělci.

Cílem vzdělávání na Akademii je poskytnout individuální charakter uměleckému studiu, které je odvozeno nejen od tradičního umění dané oblasti, ale také se výrazně otevírá budoucnosti v podobě integrování nových uměleckých médií. Na rozdíl od českého prostředí nevyznačuje pevnou linku mezi uměním volným a užitým. Obsah slova TRANSDESIGN má ve vztahu k výstavě dvě hlavní konotace: překračování hranic umění a designu, integraci designu a výtvarného umění a jeho první polovina „trans“ – dialog mezi dvěma vedle sebe ležícími zeměmi.

Nad výstavou převzali záštitu:  

J. E. Grażyna Bernatowicz, velvyslankyně Polské republiky v ČR 

ředitelka Polského institutu v Praze paní Agnieszka Kwiatkowska

hejtman Libereckého kraje Martin Půta

Ministerstvo kultury a národního dědictví Polské republiky

Úřad maršálka Dolnoslezského vojvodství 

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.