Přeskoč na obsah

Oskar Kokoschka a blízké tváře

14. 5. – 5. 9. 2021 Místo konání Grafický kabinet Výstava Kurátor Eva Bendová

Kanonický a nadčasovým tématem umění a jeho dějin je portrét. Výtvarným možnostem malířského portrétu byla věnována řada výstav. Jaké jsou ale možnosti zachycení tváře kresbou, hlavně jejího expresivního výrazu?

Výstava v grafickém kabinetu představí kresebné varianty expresivního portrétu v litografiích Oskara Kokoschky, a zároveň umělců jemu výrazově blízkých. Oskar Kokoschka, který v ostré výrazné kresbě zachycuje známé i méně známé, vzdálené osobnosti se soustředí na prožitky, gesta i komplexní charakter jedince. Nebojící se nadsázky. Vystihuje výrazné rysy tváře, povahu člověka i konkrétní osobní prožitek jakým je například poslech hudby. Používá prostředky, které jsou v moderním umění nadčasové. Umělci německého okruhu a Kokoschkovi současníci v černobílé zkratce mohou mít blízký přístup, existenční situace se zrcadlí lidem ve tváři. Nadčasovost přístupu reprezentují výrazné osobnosti současné umělecké scény, pro něž je expresivní portrét klíčovým tématem tvorby. Kromě několika časových rovin dokládající univerzální jazyk kresby a umělecké expresivní zkratky výstava upozorní na bohatost fondů českých galerií v tomto směru a fondy liberecké galerie. Podchycení pomůže malý katalog, v němž litografie umělce budou přesně určeny a dány do kontextu s blízkými přístupy současného umění. Vystavena budou díla z fondu OGL (August Brömse ad.), fondu Západočeské galerie v Plzni (litografie Oskara Kokoschky), Národní galerie v Praze (litografie Oskara Koksochky a Käthe Kollwitz), Památníku národního písemnictví (litografie Emila Orlika) a díla současných umělců.

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše