Přeskoč na obsah

Na druhý břeh

28. 4. – 3. 9. 2023 Místo konání Grafický kabinet Výstava Kurátor Michaela Kubišová

„Lidský život je požehnán i proklet obrazy. Jen v obrazech je s to pochopit sám sebe, nezachytitelné jsou obrazy, jsou v nás od počátku stáda, jsou starší a mocnější, než naše myšlení, jsou v bezčasovosti, uzavírají v sobě minulost a budoucnost, jsou dvojakou snovou vzpomínkou a jsou silnější než my… (Hermann Broch- Smrt Vergilova, Praha 1937, s. 66)

Druhá polovina 19. století je charakteristická vzedmutím myšlenkových a uměleckých proudů, které jako protipól k průmyslové revoluci zakládaly svou filozofii na návratu k přírodě. Svým způsobem navazovaly na Goethovo pojetí světa a přírody, v nichž se hmota a duch (tělo a duše, rozloha a myšlenka) jeví jako aspekty jednotné a věčné přírody - boha, která si v člověku uvědomuje samu sebe.

Jedním z těchto proudů tak typických pro přelom 19. a 20. století byl i symbolismus, který zachycoval skutečnost prostřednictvím symbolů a fantazie. Z této velké řeky jménem symbolismus vytékalo mnoho menších říček a potůčků, které ze symbolismu čerpaly, ale profilovaly se úžeji podle témat a problémů, které byly v té době a v té které umělecké skupině aktuální až palčivé. Umělci se je po svém pomocí slov či obrazů pokoušeli uchopit, popsat a zachytit.

Tak jako se dekadence snaží uchopit zmar, smrt a neštěstí, tak se právě spiritismus pokouší s těmito tématy vyrovnat pomocí víry v nadpřirozeno, v posmrtný život, v reinkarnaci, ve věci neuchopitelné a zdaleka přesahující možnosti lidského poznání. Oproti symbolismu pak dekadence a spiritismus daleko překračují hranice přelomu 19. a 20. století, neboť jsou podrobeny zkoušce v podobě největších tragédií 20. století, 1. a 2. světové válce. V bezprostředním zájmu se tak ocitají témata smrti, byť často pojatá pomocí mytologie, pohádek a strašidelných příběhů.

Cílem výstavy je poskytnout návštěvníkovi interdisciplinární vhled do témat spiritismu a dekadence. Pomocí literárních předloh přiblížit obrazy, které vám zde předkládáme. Vítejte ve světě Váchalovy fantazie, Erbenovy Kytice, Poeových příběhů či sledujte Orfeovu cestu do podsvětí.

 

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše