Přeskoč na obsah
20. 4. 2023
Tisková zpráva

MUZEJNÍ NOC POD JEŠTĚDEM 2023 VE ZNAMENÍ POHYBU

Muzea a galerie v libereckém regionu po roce opět zpřístupní své prostory veřejnosti ve večerních hodinách. V pátek 19. května proběhne další ročník oblíbené akce s mimořádně rozmanitým programem na téma Svět v pohybu.

Kulturní a paměťové instituce v Liberci, Jablonci nad Nisou a Vratislavicích nad Nisou, které se do letošního ročníku zapojily, budou tradičně propojeny kyvadlovou dopravou historickými autobusy, které budou návštěvníci moci využít bezplatně. „Člověk tak může v jeden večer zažít rozdílnou atmosféru více muzeí,“ říká vedoucí projektu Muzejní noc pod Ještědem Jana Hájková Farská a dodává: „I v letošním roce se nám podařilo připravit pestrý program jak pro děti, tak pro dospělé.“ Liberecké paměťové instituce nabídnou návštěvníkům komentované prohlídky aktuálních výstav i stálých expozic, hudební produkce a výtvarné dílny.

„Muzea, galerie a další kulturní a vzdělávací instituce, které jsou do Muzejní noci zapojené, jsou prostorem pro doslova kulturní dobrodružství. Návštěvníci je poznají v jiném světle, s jinou atmosférou. Myslím, že Muzejní noc může být i pro ty, kteří nemají návštěvu muzeí a galerií jako samozřejmou součást svého života, novým impulzem pro to, aby je navštěvovali. Zejména jsme rádi za děti a celé rodiny“, říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V Oblastní galerii budou probíhat výtvarné dílny pro děti i rodiče, dále galerie nabídne pět komentovaných prohlídek a příjemnou atmosféru před galerií zajistí turnovská kapela What The Funk. Severočeské muzeum připravilo kromě prohlídek výstav dobrodružnou stezku muzejním parkem a zpřístupněnou muzejní terasu a věž. V Technickém muzeu budou moci návštěvníci zhlédnout filmy s dopravní tématikou a výstavu fotografií Erwina Cettinea Toulky starým Libercem. V areálu bývalých LVT naleznou návštěvníci nyní i Automuzeum Vratislavice, které kromě mimořádného nasvícení unikátních exponátů a promítání uspořádalo i ochutnávku piv lokálního pivovaru. Rodiče s dětmi jistě uvítají i skákací hrad, který bude také volně přístupný. Rodný dům Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích nad Nisou připravil speciální prohlídky expozic v podání herců Divadýlka na dlani a venkovní výstavu vozů Porsche. Hudební doprovod obstará Lee Davidson s Otto Hejnic Triem. Pro děti bude k dispozici dětský koutek a možnost zdobení cupcaků v místní kavárně.

Jablonecké Muzeum skla a bižuterie pozve veřejnost kromě aktuálních výstav do tvůrčí dílny pro malé i velké, v níž si návštěvníci budou moci vyrobit originální náramek s knoflíkem a vyzkoušet si pískování sklenic s vlastním motivem a za vyplnění pracovního listu budou odměněni medailí od České mincovny. Organizace Kultura Jablonec zpřístupní prostory Domu Scheybalových s výstavou fotografií Petra Krajíčka Jablonec město sportu a kostel sv. Anny, v němž se bude konat komentovaná prohlídka k této pozoruhodné kulturní památce a poté i koncert Zámeckého saxofonového kvarteta. Návštěvníci si budou i tento rok moci vychutnat pohled na noční Jablonec z radniční věže Nové radnice. Galerie MY připravila v Domě Scheybalových výstavu pořádanou u příležitosti 120. výročí narození malíře a grafika Richarda Fleissnera. Nově se do letošního ročníku zapojila Nisafactory, která nabídne pestrý program v podobě korálkové dílny a komentované prohlídky výstavy Severní prostor. Prostor pro dialog. Podrobný program jednotlivých organizací a jízdní řády historických autobusů najdete na Facebooku a v informační brožuře, která bude zdarma k dispozici v zúčastněných institucích a v info- centrech.

 

Projekt Muzejní noc pod Ještědem je součástí Festivalu muzejních nocí, který volně navazuje na Mezinárodní den muzeí. Tuto akci společně pořádají: Oblastní galerie Liberec, Severočeské muzeum v Liberci, Technické muzeum Liberec, Automuzeum Liberec, Rodný dům Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích nad Nisou, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Kultura Jablonec, Městská galerie MY a Nisafactory.

Akce probíhá za finanční podpory Ministerstva kultury, Libereckého kraje a statutárních měst Liberce a Jablonce nad Nisou.

Muzejní noc pod Ještědem se koná v pátek 19. května 2023 od 18 do 23 hodin, vstup volný.

 

 

 

 

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše