Přeskoč na obsah
1. 6. 2023
Tisková zpráva

Libuše Dlabola Pražáková vzdává hold ženám a upozorňuje na společenskou nerovnováhu

30. května 2023 (Liberec, Česká republika) – V rámci letní série výstav otevíraných v Oblastní galerii Liberec pod názvem Lázeňská sezóna bude od 2. června k vidění výstava významné umělkyně libereckého regionu Libuše Dlaboly Pražákové s názvem Tobě. Cyklus velkoformátových obrazů je poctou ženám, které jsou pro ni osobně blízké a inspirativní.

Žena jako ústřední téma či námět se ve výtvarném umění objevuje od nejstarších dob až po současnost. Co se mění, je obsah tohoto znázornění, stejně jako symbolika a princip, který žena v obraze zastává. Nerovnováha mezi společenským postavením žen a jejich oblibou v umění je jedním ze zajímavých a navýsost aktuálních témat. „Žijeme v době, kdy ženy často zastávají profese, ve kterých se vyrovnávají mužům, ale zároveň mají stále svoji nezaměnitelnou úlohu – zrození nového života a vytváření domova,“ komentuje téma výstavy náměstkyně hejtmana a radní pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči Květa Vinklátová a pokračuje: „Je záslužné poukázat na tyto skutečnosti pořádáním výstav s tematikou připomínající silné ženské osobnosti.

Vedle poctivé malířské práce se v tvorbě Dlaboly Pražákové prolíná vysoká míra osobní, emocionální angažovanosti a zároveň rovněž určité dávky racionality. „Udržování této křehké rovnováhy vnáší do jejích děl vibrující napětí, zároveň se jí tím daří vyhnout sentimentalitě, ke které by mohla její malba tíhnout,“ popisuje kurátorka výstavy Lenka Patková. Témata, jimiž se Dlabola Pražáková zabývá, zrcadlí její vlastní svět, proměňují se podle aktuální životní situace a odrážejí její vnitřní emocionální rozpoložení.

Výstava potrvá do 15. října 2023 a doprovodí ji katalog s texty kurátorky Lenky Patkové.

 

Libuše Dlabola Pražáková (*1984) se narodila v Jilemnici a svoje výtvarné nadání rozvíjela postupně ve zlínské Vyšší odborné škole a dále na katedře malby Ostravské univerzity v ateliéru doc. F. Kowolowského. Momentálně žije a maluje ve svém ateliéru v Semilech. Malby z cyklu Tobě vznikaly v období let 2018–2021 také za podpory grantu MKČR. V rozmanitých vrstvách a několika rovinách jako by ženy vyprávěly své příběhy a pozorný divák může postupně odkrývat jednotlivá zákoutí jejich duše, životního příběhu, jejich životní role. Součástí výstavy bude i několik obrazů květin, které ale nejsou jen dekorativním doplňkem zmíněného, ale samostatnou autentickou nestrojenou malířskou výpovědí. Oblastní galerie Liberec zakoupila v roce 2021 jeden z obrazů ze série Tobě.

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše