Přeskoč na obsah

Kolem umění Edyta Kulla, Jakub Berdych Karpelis, Krzysztof Rozpondek, Jakub Berdych st.

26. 8. – 26. 9. 2017 Místo konání Maloskalská galerie Josefa Jíry Kurátor Luiza Laskowska, Zuzana Štěpanovičová

Výstava je součástí projektu, v jehož rámci se prezentuje umělecký potenciál polsko-českého příhraničí v oblasti umělecké práce se sklem, keramikou a designem. Účastní se ho dva čeští a dva polští umělci, kteří se snaží ve svých tvůrčích odvětvích překračovat ustálené umělecké normy: za českou stranu designér Jakub Berdych Karpelis a umělecký sklář Jakub Berdych st., za stranu polskou Edyta Kulla z Jelení Hory, autorka nekonvenčních vitráží a Krzysztof Rozpondek, vratislavský sochař a keramik.

Na výstavě budou představeny vizuálně atraktivní předměty ze skla (Jakub Berdych Karpelis, Jakub Berdych st., Edyta Kulla) ale i „selsky strohé“ keramické objekty Krzysztofa Rozpondeka. Čeští umělci, otec a syn, představují své designérské invence, založené na stírání hranic mezi užitým uměním a individuální uměleckou tvorbou. Světově známý Jakub Berdych Karpelis, jehož práce jsou zastoupeny například v Moss Gallery v New Yorku nebo v Die Neue Sammlung Pinakothek der Moderne v Mnichově, vytváří nekonvenční designové objekty, které se vyznačují se humorem a ironií. Například objekt nazvaný Bubble soap představuje skleněné baňky různých velikostí vznášející se nad plastovým vědrem používaným v domácnosti k úklidu. Tvorbu obou Berdychů charakterizuje precizní řemeslné zpracování, surrealistická nálada a iracionalita navrhovaných kombinací. Edyta Kulla své vitráže obohacuje o přírodní motivy, například o části těla hmyzu nebo o nalezené předměty, jako jsou dětské hračky a podobně. Ve své tvorbě vychází z různých variant secese a nadrealismu. Rustikální objekty Krzysztofa Rozpondeka připomínají kultovní předměty, etnické artefakty či archeologické nálezy.

Výstava je výsledkem společného přeshraničního projektu Oblastní galerie Liberec a BWA Jelenia Góra. 

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.