Přeskoč na obsah

Kódži Jamamura | Čtyři oka mžiky

2. 5. – 2. 7. 2023 Místo konání Sál 2NP Výstava Kurátor David Kubec

Kódži Jamamura narozený v roce 1964 v japonské Nagoji a absolvent katedry malby na Akademii umění a designu v Tokiu (Tókjó zókei daigaku) patří mezi největší osobnosti současné japonské animátorské tvorby. Tvorbě animace se chtěl věnovat již od dětství a svůj první animovaný film natočil ve třinácti letech. Po absolvování vysokoškolských studií v roce 1987 působil krátce v různých animačních studiích, kde se věnoval mimo jiné tvorbě televizní reklamy, hudebnímu videu, titulkovým sekvencím a mnohým dalším disciplínám.

Nicméně již v roce 1989 se rozhodl opustit komerční filmovou a televizní tvorbu a stal se nezávislým umělcem. O čtyři roky později založil se svojí manželkou vlastní studio Yamamura Animation. Od roku 2008 je profesorem Tokijské univerzity výtvarného umění (Tókjó geidžucu daigaku), zároveň přednáší na své alma mater a také na Akademii výtvarných umění prefektury Aiči (Aiči kenricu geidžucu daigaku) či na Čínské akademii umění (Zhongguo meishu xueyuan).

Je členem japonské Akademie filmových umění a věd, místopředsedou Japonské animační asociace (JAA) a člen představenstva japonské pobočky Mezinárodní asociace animovaného filmu (ASIFA). Od roku 2021 je taktéž uměleckým ředitelem obnoveného festivalu v Hirošimě (Hirošima Animéšon šízun).

V roce 2002 byl jeho film Atamajama (hora Hlava) nominován jako vůbec první japonský krátký film na cenu americké filmové akademie (Oskar) v kategorii nejlepší krátký animovaný film. V roce 2008 získal jeho film Venkovský lékař na motivy stejnojmenné Kafkovy povídky hlavní cenu na festivalu animovaných filmů v kanadské Ottawě.

Jamamura je zároveň uznávaným autorem a ilustrátorem dětských a vzdělávacích knih (např. Ať žije Zelenina! / Viva Vegetables!, 2010 nebo Průvod / Parade, 2015). Vydal více jak 100 titulů přeložených do 25 jazyků.  

Jamamurovi byla udělena řada ocenění za přínos k rozvoji japonské kultury, z nichž jmenujme aspoň Kawakitovu cenu udělovanou nejvýznamnějším japonským filmovým tvůrcům (2012), Cenu japonského ministerstva kultury za podporu umění (2018) či Medaili cti s fialovou stuhou za mimořádné výsledky na poli kultury udělovanou japonskou vládou (2019). 

Kódži Jamamura během své dosavadní umělecké kariéry získal rovněž přes 130 mezinárodních festivalových uznání a jeho dílo bylo prezentováno po celém světě na více než sto samostatných výstavách. Aktivně se věnuje lektorské činnosti, přednáší a účastní se jako porotce řady výtvarných a filmových soutěží, festivalů a přehlídek. Je tedy skutečnou žijící legendou světové kinematografie. V České republice je jeho unikátní dílo představeno na liberecké výstavě poprvé.

 

 

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše