Přeskoč na obsah

Jiří Kornatovský Meditace kresbou

6. 12. 2012 – 3. 2. 2013 Místo konání Liebiegův palác Kurátor Markéta Kroupová

V tomto roce se autor dožívá významného jubilea (narozen 1952 v Plasích u Plzně) a liberecká galerie spolu s Galerií Klatovy/Klenová a Městskou galerií v Trutnově si dovolily fenomenálnímu kreslíři panu Jiřímu Kornatovskému poblahopřát formou uspořádání retrospektivní výstavy.

Jiří Kornatovský se zapsal do povědomí laické i odborné veřejnosti svými neobyčejně rozměrnými kresbami uhlem, které mají prosté vejčité tvary. Při jejich tvorbě medituje autor a při pohledu na ně zase divák. Jiří Kornatovský však začínal jako malíř a grafik. V letech 1982-1987 studoval na AVU v ateliéru prof. Paderlíka a doc. Ptáčka a jeho tvorba tematicky vycházela z literárních podnětů a vlastních zážitků a pocitů. V těchto studentských létech se účastnil dnes již legendárních neoficiálních výstav s názvem Konfrontace, které velmi významně ovlivnily dění na tehdejší umělecké scéně. Těchto šesti výstav - veřejnosti nepřístupných -, které organizovali zejména Jiří David, Tomáš Císařovský a Stanislav Diviš, se zprvu účastnili zejména studenti AVU, ale v posledních ročnících se na nich scházelo až 80 vystavujících umělců! Výstavy probíhaly v soukromých prostorách různě po Praze, Kladně a jednou ve Svárově u Kladna na statku Milana Periče. Vystavovaná díla záměrně nedbala na formální stránku provedení a slohově se blížila německému neoexpresionismu. Organizátoři tehdy neměli tušení, že stejný název nesly obdobné výstavy se stejnými cíly v 60. letech.

Po ukončení studií a těchto svým způsobem bouřlivých letech - v té době se Jiří Kornatovský věnoval ve volné tvorbě zejména černobílé grafice - začal záhy vyučovat užitou malbu. A pedagogicky působí téměř nepřetržitě na různých uměleckých školách dodnes.

V 90. letech se začal intenzivně věnovat kresbě a vytváření kresebných cyklů s jasnou a srozumitelnou symbolikou. Odtud nebylo daleko ke kresbám, kterými se proslavil. Kresby velkorysých rozměrů - největší mají formát 2 × 5 metrů - zobrazují organické tvary, které září na bílém podkladě. Jednoduché útvary dosahují v nadživotní velikosti velkého estetického účinku. Zásadní roli v nich hraje světelná modelace, šrafování, plasticita a dynamická rotace. Tvorba Jiřího Kornatovského je založena na duchovních aspektech, meditaci, koncentraci, pevných názorech a urputnosti. Jeho práce představují rituál a kontinuitu; neměnnými prostředky zobrazuje stále stejný rejstřík tvarů. Přes monumentální rozměry nejsou kresby primárně určeny k veřejné prezentaci, ale intimní kontemplaci.

Autor je zastoupen svojí tvorbou v řadě českých i světových galerií (např. Národní galerie v Praze, AJG v Hluboké nad Vltavou, Oblastní galerie v Liberci). Kromě řady významných výstav v Čechách sklidil úspěch také na zahraničních přehlídkách (USA, Japonsko, Holandsko).

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.