Přeskoč na obsah

Jaroslav Róna Obrazy a sochy

10. 3. – 5. 6. 2016 Místo konání Bazénová hala Výstava Kurátor Markéta Kroupová

Jaroslava Rónu známe jako člena skupiny Tvrdohlaví, která v Čechách, resp. Československu, v 80. a 90. letech reprezentovala postmoderní estetiku. Jaroslav Róna je také známý jako člen divadla Sklep, autor návrhu na sošku Anděl české hudební ceny, výpravy filmu Amerika podle románu Franze Kafky a tady v Liberci jako sochař, jehož díla nacházíme v prostoru města a na Ještědu – Edisonovu lampu a Marťana. Představené práce tak mohou být pro mnohé překvapující. Jaroslav Róna není jen vyznavačem postmoderních hrátek, ale jeho tvorba je také vážná. V Liberci představí svoje čtyři stěžejní témata, jimž se dlouhodobě věnuje. Má rodinnou zkušenost s holokaustem, rodina jeho tatínka zahynula v koncentračních táborech, takže je nasnadě, že toto temné osobní i dějinné téma je jedním z nejdůležitějších. S tím souvisí i téma černých vizí konce městské civilizace. Celý život se také obrací k archetypům, mýtům a snům. Celou jeho tvorbou se vine i dráha plavce jak v podobě parníku, převozníka na člunu, ponorky nebo velryby, které jsou symbolem cesty strastiplným životem. Jaroslav Róna se otevřeně hlásí k tradici sochařství a malířství, realistického vyobrazování, didaktičnosti a konzervativnosti. Vystavená díla jsou výběrem prací vzniklých po roce 2000.

Jaroslav Róna studoval v letech 1978–1984 VŠUP v Praze, ateliér skla prof. Libenského, předtím se ovšem vyučil koželuhem. Za studií a jako účastník dnes slavných undergroundových výstav s názvem Konfrontace se seznámil s dalšími názorově spřízněnými umělci, s nimiž založil skupinu Tvrdohlaví. Od počátku byl zároveň malířem a sochařem. Svoje vnitřní světy nám vyjevuje prostřednictvím epických obrazů nebo figurálních plastik. V každém případě se na první pohled temné, ponuré, tragické a expresivně symbolistní obrazy mísí s ironií, svérázným humorem a zábavností. Je na divákovi, který úhel pohledu v něm zvítězí a jakou optikou bude dílo Jaroslava Róny sledovat.

Fotografie z výstavy Jaroslava Róny si můžete prohlédnout zde.

 

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše