Přeskoč na obsah

Jaroslav Róna Obrazy a sochy

10. 3. – 5. 6. 2016 Místo konání Bazénová hala Výstava Kurátor Markéta Kroupová

Jaroslava Rónu známe jako člena skupiny Tvrdohlaví, která v Čechách, resp. Československu, v 80. a 90. letech reprezentovala postmoderní estetiku. Jaroslav Róna je také známý jako člen divadla Sklep, autor návrhu na sošku Anděl české hudební ceny, výpravy filmu Amerika podle románu Franze Kafky a tady v Liberci jako sochař, jehož díla nacházíme v prostoru města a na Ještědu – Edisonovu lampu a Marťana. Představené práce tak mohou být pro mnohé překvapující. Jaroslav Róna není jen vyznavačem postmoderních hrátek, ale jeho tvorba je také vážná. V Liberci představí svoje čtyři stěžejní témata, jimž se dlouhodobě věnuje. Má rodinnou zkušenost s holokaustem, rodina jeho tatínka zahynula v koncentračních táborech, takže je nasnadě, že toto temné osobní i dějinné téma je jedním z nejdůležitějších. S tím souvisí i téma černých vizí konce městské civilizace. Celý život se také obrací k archetypům, mýtům a snům. Celou jeho tvorbou se vine i dráha plavce jak v podobě parníku, převozníka na člunu, ponorky nebo velryby, které jsou symbolem cesty strastiplným životem. Jaroslav Róna se otevřeně hlásí k tradici sochařství a malířství, realistického vyobrazování, didaktičnosti a konzervativnosti. Vystavená díla jsou výběrem prací vzniklých po roce 2000.

Jaroslav Róna studoval v letech 1978–1984 VŠUP v Praze, ateliér skla prof. Libenského, předtím se ovšem vyučil koželuhem. Za studií a jako účastník dnes slavných undergroundových výstav s názvem Konfrontace se seznámil s dalšími názorově spřízněnými umělci, s nimiž založil skupinu Tvrdohlaví. Od počátku byl zároveň malířem a sochařem. Svoje vnitřní světy nám vyjevuje prostřednictvím epických obrazů nebo figurálních plastik. V každém případě se na první pohled temné, ponuré, tragické a expresivně symbolistní obrazy mísí s ironií, svérázným humorem a zábavností. Je na divákovi, který úhel pohledu v něm zvítězí a jakou optikou bude dílo Jaroslava Róny sledovat.

Fotografie z výstavy Jaroslava Róny si můžete prohlédnout zde.

 

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.