Přeskoč na obsah

David Böhm a Jiří Franta Kdyby ulice byla čas a já stál na konci ulice

10. 9. – 6. 12. 2015 Místo konání Grafický kabinet Kurátor Markéta Kroupová

Dvojice, která dlouhodobě spolupracuje na zejména kresebných konceptuálně laděných akcích. Mají za sebou dlouhou řadu společných výstav. Oba vystudovali AVU, obor malba. David Böhm je navíc úspěšný ilustrátor, autor ceněných knih Ticho hrocha (komiksová kniha pro děti; nejkrásnější kniha roku 2009 (druhé místo), Výtvarný počin 2009, Zlatá stuha) a Hlava v hlavě (kniha pro děti; Magnesia Litera 2014, Výtvarný počin 2014, Zlatá stuha, nejkrásnější kniha 2013). Jiří Franta je členem skupiny Rafani a má i kurátorské zkušenosti. V letech 2009, 2010 a 2012 byli společně nominováni na Cenu Jindřicha Chalupeckého.

Často jsou jejich spoklečné projekty monumentálního charakteru, i když se jedná o křehkou kresbu, která má navíc jepičí život končící s výstavou.  Pro dvojici je typické díky konceptuálnímu zaměření vytváření nepřenosných instalací či kreseb. Tak i pro grafický kabinet si připraví speciální projekt reflektující dané místo, atmosféru a tradici. Protože umění má být živé, tak se rádi nechávají inspirovat konkrétním místem a atmosférou. Hezkým příkladem je poslední jejich výstava v GAVU Cheb (jaro 2015), kdy nechali vybrané obrazy z depozitáře na sebe působit a vytvořili z nich na černou zeď instalaci, kterou doplnili kresbou bílou křídou. Skvělá ukázka principu jejich tvorby, kdy se snaží o aktuální intervence. Podařilo se jim oživit díla, která by další léta, a možná marně, čekala na svou výstavní příležitost v klidu depozitáře. Výstava Davida Böhma a Jiřího Franty bude příležitostí setkat se s typem umění, které vás osloví svou aktuálností.

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.