Přeskoč na obsah

Čestmír Krátký Fotograf českého informelu

12. 10. – 26. 11. 2017 Místo konání Sál 1NP Výstava Kurátor Jana Hunterová

V dubnu letošního roku by se dožil 85 let význačný fotograf, historik umění a etnograf Čestmír Krátký (23. 4. 1932 Liberec – 20. 9. 2016 Praha). V oblasti výtvarného umění a fotografie se stal uznávanou libereckou osobností. Spolu s Ladislavem Postupou, Janem Pikousem a Jiřím Plátkem i výrazným členem Studia výtvarné fotografie, které působilo v Liberci v šedesátých letech, a kdy vznikla i jeho celá fotografická tvorba.

Ovlivněn tehdejšími informelními tendencemi pražské výtvarné scény a filozofií existencialismu přešel postupně od fotografie krajiny Boubínského pralesa a Jizerských hor k fotografii umělecky výtvarné.

Krajinné atmosférické celky vyměnil za detaily ztrouchnivělých kmenů, rozpraskané kúry, struktur zdí a kovů. Hledal symbolická znamení, kterým dával osobním fotografickým procesem a příznačnými názvy nový filozofický význam. Jeho tvorba byla zastoupena na mnoha individuálních a kolektivních výstavách u nás i v zahraničí. Jako teoretik a pracovník Oblastní galerie v Liberci přispíval do odborných časopisů a deníků. Byl jedním z prvních fotografů u nás, kteří začali spolupracovat s architekty a podílel se na zapojení monumentální fotografie do veřejných interiérů.

Vyšly mu dvě monografie a jeho dílo má velký význam nejen na liberecké výtvarné scéně, ale právem patří do historie vývoje československé fotografie 20. století.

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše