Přeskoč na obsah

Čestmír Krátký Fotograf českého informelu

12. 10. – 26. 11. 2017 Místo konání Sál 1NP Výstava Kurátor Jana Hunterová

V dubnu letošního roku by se dožil 85 let význačný fotograf, historik umění a etnograf Čestmír Krátký (23. 4. 1932 Liberec – 20. 9. 2016 Praha). V oblasti výtvarného umění a fotografie se stal uznávanou libereckou osobností. Spolu s Ladislavem Postupou, Janem Pikousem a Jiřím Plátkem i výrazným členem Studia výtvarné fotografie, které působilo v Liberci v šedesátých letech, a kdy vznikla i jeho celá fotografická tvorba.

Ovlivněn tehdejšími informelními tendencemi pražské výtvarné scény a filozofií existencialismu přešel postupně od fotografie krajiny Boubínského pralesa a Jizerských hor k fotografii umělecky výtvarné.

Krajinné atmosférické celky vyměnil za detaily ztrouchnivělých kmenů, rozpraskané kúry, struktur zdí a kovů. Hledal symbolická znamení, kterým dával osobním fotografickým procesem a příznačnými názvy nový filozofický význam. Jeho tvorba byla zastoupena na mnoha individuálních a kolektivních výstavách u nás i v zahraničí. Jako teoretik a pracovník Oblastní galerie v Liberci přispíval do odborných časopisů a deníků. Byl jedním z prvních fotografů u nás, kteří začali spolupracovat s architekty a podílel se na zapojení monumentální fotografie do veřejných interiérů.

Vyšly mu dvě monografie a jeho dílo má velký význam nejen na liberecké výtvarné scéně, ale právem patří do historie vývoje československé fotografie 20. století.

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.