Přeskoč na obsah

100 let Českého rozhlasu

9. 6. – 9. 7. 2023 Místo konání Atrium Výstava Kurátor Martina Májíček Poliaková, Pavel Kozler

Výstava Český rozhlas 1923–2023 se skládá z patnácti fotografií z archivu Českého rozhlasu. Její součástí jsou i QR kódy, které po načtení mobilním telefonem umožňují okamžité přehrání dobových zvuků spojených s danou fotografií prostřednictvím audioportálu a mobilní aplikace mujRozhlas.

Fotografie a přiložená audia vás provedou stoletím Českého rozhlasu, které je neodmyslitelně spjaté se stoletím československé státnosti. Můžete si poslechnout záznam proslovu Tomáše Garrigua Masaryka k 10. výročí Československé republiky z 28. října 1928 nebo se seznámit s tím, do jakých okolních zemí sahalo vysílání Radiojournalu ve 30. letech 20. století.

Mimořádnou úlohu sehrál Český rozhlas v květnových dnech roku 1945, kdy jeho vysílání napomáhalo organizovat povstání proti německým okupantům. Fotografie ve výstavě zachycuje ozbrojené obránce v podzemí budovy na Vinohradské třídě v Praze a ve zvuku můžete slyšet dochované povstalecké vysílání.

Rozhlas je i v současnosti inovativním médiem veřejné služby, který lze poslouchat kdykoli a kdekoli, věnuje se aktuálnímu zpravodajství a publicistice, ale i vzdělávání a zábavě. V roce 2020 odehráli v beskydské krajině hudebníci a zvukoví umělci unikátní koncert jako poděkování přírodě – fauně, flóře, větru, vodě i tichu – za to, že jsou stále součástí prostředí, ve kterém jsme my lidé schopni přežít. Tento Koncert pro zvěř Českého rozhlasu Vltava získal o rok později prestižní ocenění Prix Europa. I tento koncert je součástí výstavy a můžete si jej naladit prostřednictvím audioportálu a v aplikaci mujRozhlas.

Tyto a mnohé další fotografie ze sbírek Českého rozhlasu naleznete v publikaci Rozhlasto, která  je k zakoupení v e-shopu  Radiotéka.cz https://www.radioteka.cz/detail/crobook-860617-kolektiv-autoru-rozhlasto

Více o historii rozhlasového vysílání se dozvíte na výstavě Český rozhlas 1923 – 2023. Sto let je jen začátek v Národním technickém muzeu v Praze (17. 5. – 31. 12. 2023), která se věnuje vývoji rozhlasové techniky a století audia na rozhlasových vlnách.

 

 

 

 

 

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše