Přeskoč na obsah

Young Architect Award 2015

17. 12. 2015 – 17. 1. 2016 Místo konání Sál 2NP Kurátor Jan Randáček

Výstava prezentuje práce architektů, kteří se přihlásili již do sedmého ročníku soutěže studentů architektury a architektů do 33 let. V letošním ročníku soutěžilo celkem 71 ideová studie, tentokrát na Nový život pro stará místa. Výstava v Oblastní galerii Liberec představí všech osm oceněných studií, včetně oceněného návrhu na obnovu interiéru vestibulu bývalého kina Varšava.

Konverze chátrajících areálů, zástavba proluk v historických městech, rekonstrukce. To jsou pojmy, které mladí architekti nejčastěji používali, když popisovali své ideové koncepty, které přihlásili do soutěže Young Architect Award 2015. Již samotný titul pro letošní ročník – Nový život pro stará místa – jasně vymezil okruhy, kterým se soutěžící věnovali. Na vícero projektech je patrná latentní myšlenka o udržitelnosti rozvoje, o prostředí v němž žijeme a neustále jej přetváříme.

Adam Gebrian, předseda odborné poroty k výstavě poznamenal: „Nejvíce nás zaujaly projekty, které se pokusily otevřít všeobecněji platné téma, kterému se třeba nedostává pozornosti, není diskutováno, případně je úplně ignorováno. Mohli jsme si tak prostudovat opravdu širokou škálu projektů a přístupů k velmi rozličným tématům. Pod hlavičkou Nový život pro stará místa jsme mohli vidět přehlídku rekonstrukcí, adaptací, konverzí, ale i dostaveb, novostaveb, případně návrhů rozsáhlých areálů a čtvrtí.“

 

Oceněné práce:

Titul Beton Brož Young Architect Award 2015
Cena CEGRA

Železnice – variabilní prostor

Autor: Ing. arch. Kristýna Smržová

 

Cena CPI (Realitní skupina CPI se rozhodla podpořit mladé architekty a ocenit projekt, který mimořádně citlivým přístupem provedl z fyzického hlediska ve vybrané lokalitě jen naprosté minimum drobných zásahů, které však mohou mít pro nové využití lokality zásadní význam.)

WWWWERK

Autoři: Bc. Adam Cigler, Bc. Petr Vacek

 

Cena architekta Josefa Hlávky

Arthive

Autor: Ing. arch. Tereza Komárková

 

Cena rektora ČVUT za školní práci

Hledání nemocnice (revitalizace nemocničního areálu v Dačicích)

Autor: Bc. Adam Lacina

 

Cena rektora TUL za školní práci

Klub za Prahu na Křižovnickém náměstí

Autor: Bc. Monika Jasioková

 

Cena časopisu Moderní obec za přínos k posílení pospolitosti obyvatel daného sídla

Rekonstrukce kina Varšava v Liberci

Autoři: Ing. arch. Jiří Žid, Ing. arch. Zuzana Koňasová, Ing. arch. Ondřej Pleštil, Ph.D.

 

Cena časopisu ARCHITEKT za inovativní a citlivý přístup k řešení

The Ruin and the Mall

Autor: Ing. arch. Tadeáš Říha

 

Cena časopisu ERA21 za kvalitní prezentaci zvolené architektonické myšlenky, nikoliv v efektní grafické podobě, ale ve smyslu sdělnosti, přesvědčivosti a srozumitelnosti odborné i laické veřejnosti

No space – strategie pro postupné využití proluk

Autor: Ing. arch. Eva Horáková

 

Cena veřejnosti (hlasování veřejnosti na portále soutěže www.yaa.cz)

Galerie Café Torzo

Autor: Bc. František Novák

 

Soutěž Young Architect Award pořádá společnost ABF, která všechny soutěžní projekty představuje v rámci veletrhu FOR ARCH. Odborná porota z nich pak vybírá vítěze jednotlivých kategorií, kterých je celkem sedm. Osmé ocenění představuje Cena veřejnosti. Letošní ročník se konal pod patronací významného českého architekta Ladislava Lábuse, děkana Fakulty architektury ČVUT. Předsedou odborné poroty byl architekt Adam Gebrian.

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.