Přeskoč na obsah

Vladimír Birgus Daleko od hlučícího davu

8. 9. – 11. 12. 2016 Místo konání Galerie 1PP Krátkodobá výstava Kurátor Luděk Lukuvka, Zuzana Štěpanovičová

Vladimír Birgus je zásadní osobností české fotografie nejen jako fotograf-tvůrce, ale i jako historik fotografie, pedagog a kurátor. Jako vedoucí jedné z nejvýznamnějších fotografických škol u nás, Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě, výrazně ovlivňuje dění na české fotografické scéně. Jeho fotografická tvorba se pohybuje v intencích dokumentární fotografie, dnes výhradně barevné.

V Lázních představí soubor barevných fotografií nazvaný Daleko od hlučícího davu. Některé z fotografií jsou vystaveny poprvé. Vladimír Birgus na nich akcentuje spíše prostor, téměř monochromatické barvy, ústup postav mimo obrazové pole. Zmíněné prvky vytvářejí převládající charakter výstavy, přestože nejsou jediným výrazovým prostředkem. Na výstavě návštěvníci uvidí také figurální fotografie, kompozičně výrazné situace, které i přes bravurní uchopení nezapřou jistou syrovost.

Výstava je velkoryse koncipovaná ve smyslu kontrastu komorního prostoru fotogalerie a velkoformátových tisků, které diváka vtáhnou do jasně koncipovaných fotografických obrazů. Téměř malířské kvality v barevné kompozici upomínají na mnohé inspirační vlivy z malířství 20. století. Vladimír Birgus i touto výstavou ukazuje, že patří k předním fotografům, u nichž dokument má výraznou estetickou kvalitu především v práci s barevností.  

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.