Přeskoč na obsah

Úpadek nezastavíš. Podle Williama Hogartha

28. 1. – 1. 5. 2016 Místo konání Grafický kabinet Krátkodobá výstava Kurátor Eva Bendová, Markéta Kroupová

Jedná se o obměněnou reprízu výstavy, která proběhla v Národní galerii v Praze na přelomu let 2014 a 2015 pod názvem Proměny Williama Hogartha. Na rozdíl od premiéry výstavy, na níž byla kromě samotné grafické tvorby W. Hogartha představena i vlna navazujících prací jeho následovníků, se liberecká repríza zaměří především na tvorbu nejvýznamnějšího grafika barokní Anglie, Williama Hogartha.

William Hogarth (1697–1760) – anglický malíř a grafik – je stále aktuální pro svou schopnost ostře komentovat společenská tabu. Přestože ve své tvorbě vycházel z umělecké tradice 18. století, používal moderní a nadčasové prostředky. Obrazová vyprávění o zhýralém životě člověka byla masově rozšiřována nejen na anglické půdě. Úpadek společnosti, hmotný i morální, nezrcadlí pouze umělcovy grafické listy, ale také jeho teorie krásy a pojetí linie.

K výstavě byl vydán katalog (v Liberci bude v prodeji), v němž autorka v Čechách poprvé komplexně zpracovává autorovu tvorbu a životní osudy. 

Výstava vznikla ve spolupráci s Národní galerií v Praze.

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.