Přeskoč na obsah

Platónův jednorožec

17. 5. – 9. 9. 2018 Místo konání Galerie 1PP Výstava Kurátor Lenka Sýkorová

Balancování na hraně viditelného a skrytého je typické i pro současné post-konceptuálně orientované umění. Na výstavě Platónův jednorožec se představí tvorba dvou umělkyní – Kateřiny Dobroslavy Drahošové a Andrey Lédlové. Obě zastupují nastupující generaci výtvarníků a jejich post-konceptuální tvůrčí postoj je typický intermediálními přesahy. Dominantním médiem Drahošové je kresba, která v Liberci opouští papír a objevuje se v dočasné podobě na stěnách galerie. Ve své tvorbě se nechává volně ovládat intuicí a zkoumá, jaký je smysl kresby v dnešní uspěchané a roztěkané době. Andrea Lédlová, jejímž výchozím médiem je také kresba, v poslední době překračuje hranice z dvojrozměrného do trojrozměrného média. V galerii se prezentuje šitými objekty a velkoformátovými kresbami. Kurátorkou výstavy je Lenka Sýkorová.

Platónovo pojednání o jeskyni přináší podobenství, kdy jeskyni a stínohru v ní lze chápat jako naše obvyklé vnímání světa a skutečný sluncem zalitý svět venku pak za reálný svět idejí. Ideje se jako praobrazy často stávají předlohami umělců, kteří se je snaží uchopit skrze smysly a nastavit jim vizuální formu. Ve spojení myšlenky antického filosofa Platóna s bájným jednorožcem dochází k absurdní paralele pojetí idejí a hledání absolutní krásy s aktuálním způsobem žití tíhnoucímu k lehkosti bytí na pomezí života a propasti.

 

Balancování na hraně viditelného a skrytého je typické i pro současné post-konceptuálně orientované umění. Na výstavě Platónův jednorožec se představí tvorba dvou umělkyní - K. D. Drahošové a Andrey Lédlové. Obě zastupují nastupující generaci a jejich post-konceptuální tvůrčí postoj je typický intermediálními přesahy. K. D. Drahošová je absolventkou FU OU v Ostravě v Ateliéru malby Daniela Balabána. Jejím dominantním médiem je kresba. Čára, plocha a struktura je jejím hlavním nástrojem zobrazení interpretace světa. Drahošová v Liberci opouští papír a pracuje jen s dočasnou kresbou na stěnách galerie. Ve své tvorbě se nechává volně ovládat intuicí a zkoumá, jaký je smysl kresby v dnešní uspěchané a roztěkané době. Andrea Lédlová je čerstvou absolventkou AVU v Praze v Ateliéru kresby Jiřího Petrboka. Jejím výchozím médiem je také kresba, avšak její tvorba v poslední době překračuje hranice z dvojrozměrného do trojrozměrného média. Druhou její linií je zájem o vyprávění příběhů a rozvíjení asociací z historie umění. V galerii se prezentuje šitými objekty a velkoformátovými kresbami. Lédlová, i přesto že mistrně ovládá kresebnou techniku a má již dobře rozeznatelný rukopis zde pracuje především se silnými výrazovými prostředky šitého objektu, který se stává předlohou pro její další kresby. Zacykluje tak zde svět předloh a jejich nápodob a vrací nás tak pomyslně ke světu idejí.

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.