Přeskoč na obsah

Para. Keramika. Grafika Akademie výtvarných umění Eugeniusze Gepperta ve Vratislavi (Wrocławi) 3. část

13. 12. 2018 – 10. 3. 2019 Místo konání Bazénová hala, ochoz Kurátor Olga Staníková, Zbyněk Janáček, Bożena Sacharczuk, Przemysław Tyszkiewicz

Cyklus představení vratislavské akademie završuje výstava pedagogů keramické a grafické fakulty. Keramická škola byla založena ve 40. letech dvacátého století a je jedinou institucí v Polsku, která poskytuje akademické vzdělání v oboru umělecké keramiky a designu. Sdružuje umělce z různých oblastí souvisejících s uměleckou keramikou, užitým uměním, architektonickými projekty, točenou keramikou, kombinovanou technikou a performancí. Škola umělecké grafiky vyniká v užívání historických metod tisku jako jsou mezzotinta, kamenotisk, rytina a lept, zabývá však rovněž výukou serigrafie a nejrůznějších druhů digitálních tisků.

PÁRA, PÁR A PÁRY... jsou slova, která se vyskytují v českém a polském jazyce a přes mírné rozdíly v syntaxi mají v obou jazycích podobné významy. Mimo jiné se vztahují k vodní páře (což je trefně spjato s místem, kde bude výstava prezentována, tzn. s budovou bývalých městských lázní), ale také k páru jako spojení osob blízkých, neoddělitelnému mezilidskému svazku. Výstava se tak stala podnětem k prezentaci různých přístupů keramiků a grafiků z akademické oblasti, a dvou souvisejících specializací spjatých s vratislavskou univerzitou. Tento „pár“ představuje jedinečný charakter tohoto místa, který je neustále dotvářen po sobě jdoucími generacemi umělců. Cílem projektu bylo spojit a prezentovat práci umělců ze dvou různých uměleckých oborů ve formě párů autorských děl. Práce obvykle vznikají izolovaně v ateliéru, ale i přes tuto izolovanost mohou přenášet hodnoty vzájemně blízké, a to navzdory formálním rozdílům. Kurátoři se rozhodli vytvořit situace, v rámci kterých by bylo možné ukázat širokou škálu tvůrčích postojů vyjadřujících různé koncepty vzájemné umělecké propojenosti: od harmonického dialogu, čistě formálních nebo ideologických vazeb, až po kontrastní formy, které jsou v opozici, plné nevšedností a skrytých významů.

Záštitu nad výstavou převzali: velvyslankyně Polské republiky v České republice Barbara Ćwioro, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, primátor města Vratislavi Jacek Sutryk a členka Rady Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Výstava je pořádaná ve spolupráci s Akademií výtvarných umění Eugeniusze Gepperta ve Vratislavi a připomíná 70. výročí výuky keramiky a skla na této Akademii.

Vernisáž výstavy proběhne 13. prosince 2018 v 17:30 hodin.

Seznam vystavujících v oboru keramika: 

Adam Abel, Renata Bonter-Jędrzejewska, Łukasz Karkoszka, Maciej Kasperski, Mirosław Kociński, Katarzyna Koczyńska-Kielan, Piotr Kołomański, Rytis Konstantinavicius, Lidia Kupcyńska-Jankowiak, Przemysław Lasak,  Weronika Lucińska, Karina Marusińska, Małgorzata Maternik, Janina Myronowa, Joanna Opalska-Brzecka, Gabriel Palowski, Alicja Patanowska, Grażyna Płocica, Michal Puszczyński, Krzysztof Rozpondek, Bożena Sacharczuk, Weronika Surma, Joanna Teper

Seznam vystavujících v oboru grafika:

Zuzanna Dyrda, Sarah Epping, Beata Filipowicz, Paweł Frąckiewicz, Agata Gertchen, Mariusz Gorzelak, Aleksandra Janik, Anna Janusz-Strzyż, Anna Kodź, Wojciech Kołacz (Otecki), Marta Kubiak, Marta Lech, Vinicius Libardoni, Sebastian Łubiński, Christopher Nowicki, Paweł Puzio, Katarzyna Skalska, Magdalena Stachowiak, Jacek Szewczyk, Przemysław Tyszkiewicz, Tomasz Urbanowicz (host/guest), Mumu Wang, Małgorzata Warlikowska, Han Xu Dong

Komentované prohlídky:

nedělě 27. 1. v 15.00 hodin

čtvrtky 7. 2. a 7. 3., vždy v 10.30 a 17.00 hodin

Dernisáž výstavy spojená s uvédením katalogu: neděle 10. 3. v 15.00 hodin

 

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.