Přeskoč na obsah
27. 4. 2023
Tisková zpráva

NA DRUHÝ BŘEH VE ZNAMENÍ SPIRITISMU A DEKADENCE. NOVÁ VÝSTAVA OBLASTNÍ GALERIE LIBEREC ODHALUJE BOHATSTVÍ SVÝCH SBÍREK

Oblastní galerie Liberec otevírá 28. dubna výstavu děl pozdního symbolismu, jehož představiteli byli členové umělecké skupiny Sursum. Převážně grafickou výstavu tvorby Josefa Váchala, Jana Konůpka nebo Františka Koblihy doplní dva mistrovské kusy galerijní sbírky – pastel Utonulá Jakuba Schikanedera a kresba Estérel Františka Kupky.

Na přelomu 19. a 20. století se v českém výtvarném umění silně prosazoval symbolismus, který zachycoval skutečnost prostřednictvím symbolů a fantazie. Výstava Na druhý břeh představuje autory 1. poloviny 20. století, kteří se přiklonili k dekadentní tvorbě ovlivněné spiritismem a okultismem. Zdrojem inspirace jim často byla symbolistní literatura, ilustracemi literárních děl se tito autoři zároveň výrazně zapsali do dějin české knižní tvorby. První polovina 20. století byla obdobím velkých zvratů, rozpadu Rakouska-Uherska, vzniku Československa a také obdobím dvou světových válek a celosvětové hospodářské krize. Témata smrti, často znázorněná pomocí mytologie, pohádek a strašidelných příběhů, se dostávají do bezprostředního zájmu umělců. „Zatímco dekadentní umělci se snažili svými díly postihnout otázky smrti, utrpení a zmaru, spiritisté se s podobnými tématy snažili vyrovnat pomocí víry v nadpřirozeno, víry v posmrtný život,“ říká kurátorka výstavy Michaela Kubišová a vysvětluje: „Víra v komunikaci se zemřelými našla silnou oporu i u obyčejných lidí, zvláště v horských oblastech Krkonoš a v Podkrkonoší, kde se spiritismus natolik prolnul s lidovou religiozitou, že byl jako fenomén zapsán do nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.“

Na výstavě Na Druhý břeh představí galerie mimo jiné i díla z cyklu dřevorytů K druhému břehu Josefa Váchala, podle něhož dostala výstava svůj název. Výstavu doplní zároveň i ukázky literárních předloh, které poukáží na propojení světa výtvarného umění a literatury. „Oblastní galerie Liberec výstavou Na druhý břeh umožní veřejnosti nahlédnout do skrytých pokladů depozitáře,“ uvádí náměstkyně hejtmana pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči Květa Vinklátová a dodává:
Zároveň potvrzuje svůj široký programový záběr, v němž kromě současných umělců představí i kus historie.“

Výstava je umístěna v Grafickém kabinetu a potrvá do 20. srpna 2023.

 

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše