Přeskoč na obsah

Marija Nekolová

15. 5. – 30. 8. 2020 Místo konání Grafický kabinet Kurátor Markéta Kroupová

Marija Nekolová se narodila v roce 1930 ve Slavonském Brodě na dnešní hranici mezi Chorvatskem a Bosnou a Hercegovinou českým rodičům. V Praze sice žila dlouhá desetiletí, vystudovala tam VŠUP v ateliéru Antonína Strnadela, ale táhlo jí to na venkov. Usadila se nejdříve v Polesí u Rynoltic a od roku 1991 žije v Žibřidicích, což jsou vesnice nedaleko Liberce. Vrozená plachost a touha po klidu zapříčinila, že celý život strávila v ústraní jak bez kontaktu s jinými umělci, tak zároveň s omezenou možností prezentace vlastní tvorby. Mariju Nekolovou, která nikdy neuměla vzbudit pozornost o své dílo, musíme vnímat jako součást uměleckého podhoubí Libereckého kraje. Její dílo bylo objeveno a zmapováno na samém prahu jejího života.

Výstava ukáže průřez její celoživotní tvorbou a stane se jednou z mála stop, které kreslířka a grafička v uměleckém světě po sobě zanechá. OGL tak plní jednu ze svých povinností monitorování a péče o umění z regionu.
Marija Nekolová je skvělou kreslířkou. Nejprve se věnovala figurální a portrétní tvorbě. Vytvořila řadu návrhů na ilustrace i vitráže, z nichž se některé realizovaly. Na přelomu 50. a 60. let se věnovala intenzivně na vysoké úrovni grafice, zejména tisku z výšky. Stále chtěla uniknout z vyžadovaného realistického pojetí a socialistického realismu. Z 60. let jsou z její tvorby nejzajímavější kresby ptáků, volavek, vlh i dravců, v nichž hledala kýžený tvar tak, až se ve svých studiích skutečně dostala na hranu abstrakce. V následujících desetiletích ji stále byla největší inspirací příroda. Bukové porosty Lužických hor viděla v někdy až surreálných barevných kompozicích, které vytvářela pastelem na papír. Její dílo stále není uzavřené, ale v posledních dvaceti letech tvoří spíše jen symbolicky.

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.