Přeskoč na obsah

Lubomír Přibyl Grafika 1959 - 2001

24. 2. – 28. 3. 2005 Místo konání Liebiegův palác Výstava Kurátor Markéta Kroupová

První výstavou roku 2005 v grafickém kabinetu Oblastní galerie v Liberci je přehlídka materiálových tisků českého výtvarníka Lubomíra Přibyla, člena tvůrčí skupiny Hollar a Klubu konkretistů. Výběr vystavených děl byl podmíněn snahou představit v?echna autorova důležitá tvůrčí období.

První výstavou roku 2005 v grafickém kabinetu Oblastní galerie v Liberci je přehlídka materiálových tisků českého výtvarníka Lubomíra Přibyla, člena tvůrčí skupiny Hollar a Klubu konkretistů. Výběr vystavených děl byl podmíněn snahou představit všechna autorova důležitá tvůrčí období. Lubomír Přibyl se narodil 27. června 1937 v Praze, kde žije a tvoří dodnes. V letech 1957 až 1958 působil na pražské Akademii výtvarných umění, ale studium ho příliš neuspokojovalo, a proto se rozhodl odejít. Přesto se dál věnoval malbě a grafické práci, konkrétně méně obvyklé technice přímého tisku z matrice. Vznikly tak řady grafických listů, které řadil do cyklů nazvaných podle použitého materiálu např. Juta, Písek, Provaz nebo Nalezené sítě. Na výsledné podobě výtvarného díla ho právě zajímal otisk použité hmoty a její textura. Hlavním pracovním nástrojem a zároveň vyjadřovacím prostředkem se mu stal provaz, který byl nejvhodnějším materiálem k vytváření iluzivně prostorových konceptů. Lubomír Přibyl se soustředil na vizuální podobu díla, nesnažil se do něj vnést stopy svého vnitřního světa a tím se výrazně odlišil od soudobého proudu informelního hnutí. Definitivně svůj výtvarný projev objevil během let 1959 - 1961, kdy byl zaměstnán v továrně na elektrospotřebiče. V inspirativním prostředí tovární haly, plné fyzikálních úkazů spojených především s elektrickým napětím, objevil kouzlo elektrických výbojů. Ty se pak snažil převést do svých prací, ne však v iluzivní podobě, ale jako strukturovanou plochu vytvořenou pískem. Rovněž se definitivně přiklonil ke geometrické abstrakci a nadále tvořil v jejím duchu. Podstatnou roli v jeho tvorbě však hrál prostor a jeho stavebnost. Ve svých geometrických konceptech se ho snažil budovat pomocí otáčení rotačních plánů kolem osy, kterou často tvořila diagonála. Zmíněný geometrický prvek vnášel do "materiálových" grafik Lubomíra Přibyla nový dynamický prvek. 60. léta se v grafické tvorbě Lubomíra Přibyla nesla ve znamení experimentů s neobvyklými materiály sloužícími pod vlajkou geometrické abstrakce. Poznatky ze zmíněných pokusů dále rozvíjel a jejich výsledky použil v další tvorbě. Od 70. let až do současnosti dále rozvíjí svoji snahu o naznačení prostorovosti za pomocí stejných výtvarných prostředků, které navíc obohatil o počítačové výpočty a technické výkresy. Vytváří nové působivé kompozice založené na hře plochy s prostorem, geometrie se strukturou a světla a stínu. Kolekce materiálových tisků prezentovaná v Oblastní galerii v Liberci představuje Lubomíra Přibyla jako grafika, který se ve své skromnosti dále ubírá vlastní cestou geometrické abstrakce a zároveň svým způsobem reflektuje soudobé výtvarné proudy. Markéta Kroupová

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše