Přeskoč na obsah

Kotvy Máje

25. 9. – 30. 11. 2014 Místo konání Sál 2NP Výstava Kurátor Jan Randáček

Výstava KOTVY MÁJE / České obchodní domy 1965–1975 prezentuje patnáct nejvýznamnějších českých obchodních domů z 60. a 70. let 20. století. Jde nejen o nejznámější objekty typu Kotvy či Máje, ale také o regionální priory v Plzni, Pardubicích či Olomouci. Stranou zájmu nezůstaly ani družstevní a spe­cializované obchodní domy, ani liberecké obchodní středisko Ještěd, stržené v roce 2009.

Kromě funkčních odlišností a geografické různosti je ve výběru zachována i varieta problémů a témat, a to v architektuře samotných staveb i v jejich urbanistickém kontextu. Nezastu­pitelné místo ve výběru mají vedle realizovaných domů i neuskutečněné a širší veřejnosti dosud neznámé návrhy Aleny Šrámkové a Růženy Žertové. V krátkém průřezu se představují i soudobé slovenské obchodní domy.

Jedním z cílů projektu KOTVY MÁJE / České obchodní domy 1965–1975, který kromě výstavy zahrnuje i stejnojmennou publikaci, je ukázat paletu přístupů k řešení typologické úlohy obchodního domu v tehdejším Československu. Na vybraných objektech lze také charakterizovat tendence soudobé architektury a jejich reflexi a rozvíjení v domácích podmínkách. Původní architektonické hodnoty jsou zároveň konfrontovány se současnými přístupy. Dalším z cílů projektu je v té souvislosti pokračování společenské debaty jak o smyslu ochrany a respektování původních staveb, tak i o významu a možnostech jejich proměn.

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše