Přeskoč na obsah

Konec (s)nové epochy Umění secese a symbolismu ze sbírky Patrika Šimona

19. 4. – 3. 6. 2012 Místo konání Liebiegův palác Kurátor Jan Randáček

Fenoménem secese se dějiny umění zabývají již od šedesátých let dvacátého století jak u nás doma, tak ve světě.

Existují výpravné a modelové monografie od Jiřího Kotalíka a Petra Wittlicha analyzující dané období jak po stylové a formální stránce, tak také pootevírají dvířka tam, kde je třeba provést ještě řadu dílčích monografických výstav, aby se ukázalo, že styly secese a symbolismu jsou vlastně velkým evropským slohem. Svým rozsahem zaujímají výrazné postavení ve vývoji dějin umění. Základní koncept výstavy Konec (s)nové epochy chce ukázat, že vedle notoricky známých autorů Alfonse Muchy a Luďka Marolda existují další osobnosti jako například Vojtěch Preissig, František Dvořák, Viktor Oliva, Emil Holárek, Richard Teschner či Emil Orlik, jejichž originální rukopis a obsahový vklad do umění přelomu století obstojí vedle znamenitých příkladů jako zajímavý a důležitý protipól.

 

Výstava zahrnuje výpravné ukázky knižní kultury a několik příkladů užitého umění. Malířská a grafická díla se představí v interakci vrcholných sochařských prací Ladislava Šalouna, Stanislava Suchardy, Jana Štursy s česko-německými solitéry jakými jsou například Franz Metzner, Franz Barwig, Emil Schwantner či Desiderius Lenz.
Snahou výstavy je ukázat nejen díla českých malířů a grafiků (Maxmilian Pirner, Jan Preisler, Vojtěch Preissig), ale také díla česko-německých umělců, kteří se postupně zapojují do našeho vědomí o kontinuitě komplikovaného středoevropského uměleckého prostoru se svým velmi otevřeným a svobodným projevem.
Zvolené ukázky operují s přísně vybraným fondem, který se velice obezřetně vyrovnává s ostatními dobovými proudy, jež utvářely fenomén secese, jako byly zejména symbolismus, naturalismus a dekadence. Tyto nesmírně pozoruhodné umělecké směry mají v současném diskursu dějin umění své nově znovunabyté místo a lákají k interpretaci.

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.