Přeskoč na obsah

Jiří Samek Hlubotisk z lina

16. 2. – 17. 4. 2006 Místo konání Liebiegův palác Výstava Kurátor Markéta Kroupová

Liberecká galerie připravila do grafického kabinetu retrospektivní výstavu výtvarníka žijícího v Polici nad Metují, který tvoří své grafické listy méně využívanou technikou hlubotisku z linolea. K výstavě jsou k dispozici skládanky zdarma.

K vytvoření poklidné povánoční atmosféry se snaží přispět i Oblastní galerie v Liberci uspořádáním výstavy grafických listů Jiřího Samka, který si pro svou práci často vybírá motivy ze zimní krajiny či zobrazuje pohledy na zasněženou městskou scenerii. Nejenom grafické listy s těmito zimními náměty, ale i ostatní práce plné klidu a postrádající jakoukoliv dramatičnost v návštěvníkovi jistě vytvoří příjemný pocit pohody. Pro ztvárnění na první pohled banálních témat si Jiří Samek vybral méně obvyklou grafickou techniku hlubotisku z lina, jež od roku 1980 rozvíjí do osobité podoby. Pomocí rydel i jiných neobvyklých nástrojů ryje do matrice, vyřezává jednotlivé plochy, aby je po nanesení barvy zase slepil v celek a najednou vytiskl. Pomocí tohoto postupu vznikají struktury barevných bodů, které tvoří charakteristický rys autorovy tvorby. Výsledný efekt hlubotiskové techniky, se kterou Jiří Samek pracuje, připomíná pointilismus konce 19. století. Zvolená technika mu umožňuje velmi rafinovaně zobrazovat prosté motivy věcí, které ho každodenně obklopují a ke kterým má vztah. Interiérová zátiší nebo krajinné motivy podává bez perspektivní zkratky, ale zato s citem pro plošnou stylizaci a geometrizaci. V grafikách Jiřího Samka se spojuje neokázalost námětů s velmi osobitě pojatým formálním zpracováním. Prostřednictvím svých grafik se Jiří Samek chce s divákem podělit o svoje vidění okolního světa plného intimní poezie a jednotlivých předmětů, které mohou vyprávět o své zašlé slávě. Citlivě a s půvabem odhaluje jejich skrytou krásu. Retrospektivní výstava hlubotisků z lina Jiřího Samka žijícího a tvořícího v Polici nad Metují je v grafickém kabinetu liberecké galerii otevřena do 12. dubna 2006.

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše