Přeskoč na obsah

Jaroslav Král | Život s kresbou

11. 11. 2022 – 26. 2. 2023 Místo konání Grafický kabinet Výstava Kurátor Michaela Kubišová a Jan Štíbr

Výstava představí neznámé práce významného, ale opomíjeného malíře Jaroslava Krále (1883–1942), přední osobnosti brněnské výtvarné scény 1. poloviny 20. století. Navazuje na úspěšnou výstavu, která se konala v Malé pevnosti Terezín, kde byla pod kurátorským vedením PhDr. Jana Štíbra prezentována do této chvíle neznámá a doposud nevystavená díla převážně ze soukromých sbírek.

Jaroslav Král se narodil dne 5. 12. 1883 v Malešově u Kutné Hory, povahou byl tichý a introvertní. Nikdy se neoženil, avšak udržoval pevné rodinné vazby a těšil se podpoře svých blízkých při své tvorbě. Všichni se pokoušeli zachránit ho po jeho zatčení Gestapem, avšak jeho život byl násilně ukončen 22. března 1942 nemilosrdnou rukou okupantů v koncentračním táboře Osvětim, kam byl deportován za svou odbojovou činnost. 

Vedle olejomaleb má v jeho tvorbě neopomenutelné zastoupení kresba. Kreslil si do svého skicáku vše, co jej oslovilo, a zároveň byl velice pečlivý, takže finální olejomalby mají mnoho přípravných studií a skic. Jeho kresby jsou proto velice důležitou součástí jeho celoživotního díla. Ve 20. letech 20. století se jeho výtvarný styl ustálil v částečně kubizující podobě, později se přiklonil k neoklasicismu. Kubismus však neopustil, naopak se v jeho pracích s neoklasicismem prolíná. Vybíral si především sociální témata a zaměřoval se hlavně na figurální a portrétní tvorbu, nezanedbatelnou roli v jeho tvorbě hrají ženské postavy. Vedle portrétů rád maloval i karikatury „ze společnosti“, které se po celou jeho kariéru staly i vítaným zdrojem obživy.

 

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše