Přeskoč na obsah

Jan Vičar Křížem krážem tiskem

16. 2. – 26. 4. 2009 Místo konání Liebiegův palác Výstava Kurátor Markéta Kroupová

Liberecká galerie pokračuje v představování českých grafiků střední generace. Tentokrát půjde o prezentaci tisků Jana Vičara /nar. 1967/ z posledních několika let. Autor sice pracuje s tradičními technikami jako je linoryt, mědiryt nebo litografie, ale používá je takovými způsoby, že výsledkem jsou tisky experimentálního charakteru. Do povědomí uměnímilovné veřejnosti se zapsal především svými linoryty monumentálních rozměrů. Výstava kromě nich představí především jeho komornější a méně známé práce.

Autorka výstavy Markéta Kroupová vysvětlila, proč výstava nese anglický název: „Anglické sousloví Crisscross Print se může do češtiny přeložit jako Křížem krážem tiskem a to poměrně věrně vystihuje autorův vztah ke grafické práci i způsob jeho tvorby.“ Jan Vičar totiž zkouší všechny možnosti, který fenomén grafiky přináší a nebojí se pracovat s technikami a materiály, se kterými nemá třeba příliš mnoho zkušeností. To znamená, že mu nechybí odvaha experimentovat a pouštět se na tenký led. Zároveň by se názvem Křížem krážem tiskem dal označit způsob jeho práce. Vičar bez pokory ryje do matrice a zanechává v ní hustou síť čar, z níž v našem oku vzniká velkorysý grafický obraz. Markéta Kroupová dodává: „ Práce Jana Vičara však nejsou pozoruhodné jen po technické stránce. Jeho tisky, především linoryty, v sobě nesou příběh. Připomínají často zdánlivě banální, ale pro autora důležitou událost.“ Autor čerpá z různých kulturních prostředí, které poznal během svých rezidenčních a stipendijních pobytů ( Jihoafrická republika, Německo, Rakousko, Velké Británie, Irsko, USA). Zároveň mu je blízká syrová estetika lidové tvorby. Kombinací obojího vzniká velice pestrá tvorba grafika, jehož zásadní díla připomínají, nejen velikostí, malované obrazy. Vičarovy grafiky většinou nepřinášejí intelektuální poselství, ale vizuální kvalitu a zážitek.

„Akční rádius Jana Vičara je velice široký, a proto ochotně přijal nabídku osobně se zúčastnit doprovodných programů k výstavě,“ upozorňuje autorka výstavy a dodává: „Autor má pedagogický talent, praxi a chuť s dětmi experimentovat. Byla by škoda toho nevyužít. Proto jsem společně s galerijní pedagožkou a panem Vičarem připravila víkendovou dílnu, na které si děti pod odborným dohledem budou moci vyzkoušet něco nového a neznámého a probudit svoji tvůrčí fantazii.“

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše