Přeskoč na obsah

Itálie / Zahrada a dóm světa Umělecká díla s italskými motivy ze sbírek Oblastní galerie Liberec

4. 2. – 9. 5. 2021 Místo konání Grafický kabinet Výstava Kurátor Zuzana Štěpanovičová

Výstava představuje výběr z italských krajinných motivů pěti století ze sbírek Oblastní galerie Liberec prostřednictvím grafik, kreseb, obrazů a plaket. Symbolicky připomíná 160. výročí sjednocení Itálie i 75. výročí vzniku Italské republiky.

Liberecká galerie má ve svých sbírkách několik stovek děl s italskými náměty. Pouze minimum z nich představuje figurální žánr, ať již v podobě alegorií, mytologických, žánrových či válečných výjevů nebo portrétů. Naopak převážnou většinu tvoří krajinné a architektonické motivy. Většinou jsou díla z 19. století, především grafiky, na nichž je zpodobena řada italských měst, architektonických památek a významných krajinných prvků. Mezi nimi i řada kreseb a obrazů, které vzniky in situ, nikoli podle grafických předloh. Všechna tato díla jsou dokladem „první globalizace“ dlouhého 19. století. Nicméně Itálie byla Mekkou umění i cílem kavalírských cest také před touto dobou a obdiv k italskému umění sdílí rovněž řada umělců 20. století.

Výstava nabízí díla zaalpských umělců z Nizozemí, Francie, Německa, Rakouska a Čech, která se do sbírky Oblastní galerie Liberec dostala zejména na základě odkazů dvou soukromých sběratelů, a to jabloneckého lékaře MUDr. Antona Randy a libereckého velkoprůmyslníka Heinricha von Liebiega. Zbylou část děl získala galerie prostřednictvím nákupů a darů od institucí či jednotlivců. Přehlídku děl v grafickém kabinetu doplňuje velkoformátová mapa Itálie a díla měsíce února až dubna. 

Jedním z podnětů ke koncepci výstavy byla Goethova Italská cesta, ne toliko samotný itinerář, ale zvláště spisovatelova snaha o takovou interpretaci přitažlivé středomořské krajiny, v níž se poučený subjekt nechává okouzlit a inspirovat nahlíženou scenérií. Výsledkem Goethova dvouletého putování byla nejenom řada kreseb, poznatků a zážitků tvořící hlubší povědomí o Itálii, zejména o jejích uměleckých památkách a botanice, ale především vnitřní přerod umělce v zcela samostatnou a harmonickou bytost.

 

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA VÝSTAVY ZDE

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.