Přeskoč na obsah

OXIGEN APART Collective – Denis Kozerawski, Peter Sit, Andrej Žabkay (všichni SK)

14. 5. – 22. 8. 2021 Místo konání Galerie 1PP Výstava Kurátor Viktor Čech

Slovenský umělecký kolektiv APART (působící již od roku 2012) ve svých projektech překračuje hranice mezi uměleckou tvorbou, kurátorskou, publikační a teoretickou činností i řadou dalších institucionálních aktivit.

Mezi témata zajímající toto uskupení patří především otázka společenské zodpovědnosti umělce, tvůrčí dialog se zásadními tezemi současného filozofického a kritického myšlení i dnes tak aktuální ekologická problematika. Vedle kolektivní umělecké činnosti členů tohoto uskupení jeho aktivity zahrnují i publikační činnost a kurátorské vedení stejnojmenného výstavního prostoru v Bratislavě. V posledních letech kolektiv zrealizoval výstavní projekty v řadě slovenských, českých i zahraničních galerií (Kunsthalle Bratislava, Galerie Hlavního města Prahy, Karlin Studios v Praze, ACUD Galerie Berlin, Red Gallery London atd.) Na liberecké výstavě vystoupí sdružení APART v zastoupení tvůrčí trojice Denis Kozerawski, Peter Sit a Andrej Žabkay (všichni SK).

Výstavní projekt APART kolektivu pro prostor –1 v Oblastní galerii Liberec je pojatý jako tvůrčím přístupem uchopená retrospektiva několika zásadních realizací tohoto uskupení. Zájem autorů o kritické problémy současného světa se odráží v jejich ohledávání možností i limitů sociální utopie a syntézy umělecké tvorby s běžnou realitou. Jejich vhled do možností lepší budoucnosti tohoto světa je spojen s reflexí řešení nabízejících aktuální teoretický diskurz. Politika a biologie, sociologie i filozofie v myšlenkách jejich progresivních představitelů jsou pro ně opačnou stranou zrcadla jejich tvůrčí poetiky.

Viktor Čech

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.