Přeskoč na obsah

Alžběta Skálová Jak se do lesa volá...

6. 12. 2012 – 3. 2. 2013 Místo konání Liebiegův palác Kurátor Markéta Kroupová

Alžběta Skálová (nar. 1982) se věnuje grafice, kresbě, světelným objektům, tvorbě textilních hraček, ale je známá především jako ilustrátorka knih pro děti.

Na ilustrátorskou scénu vstoupila velmi razantně a svými drobnými akvarelovými malbami, jednoduchými perokresbami či kolážemi na sebe strhla pozornost jak dětských čtenářů, tak dospělých. Je absolventkou pražské VŠUP, kde studovala nejprve v Ateliéru filmové a televizní grafiky u Jiřího Barty a poté u Juraje Horvátha v Ateliéru ilustrace a grafiky. Absolvovala stáže v Paříži a Baltimoru (USA). Za ilustrace získala několik ocenění a nominací zejména v soutěži Nejkrásnější kniha, Zlatá stuha a Magnesia Litera. Přes svůj věk stihla ilustrovat celou řadu knih pro děti i vytvořit vlastní autorské knihy pro nejmladší čtenáře.

Alžběta Skálová nezapře vliv prostředí, ve kterém vyrůstala a které ji formovalo. Hrdě se hlásí k tomu, že patří do košaté rodiny známých českých výtvarníků - rodu Skálů. V tak inspirativním, tvůrčím a kulturním prostředí bylo pro ni naprosto přirozené kreslit, malovat či něco manuálně vytvářet. Je nasnadě, že Alžběta Skálová rozvíjí estetiku, ve které vyrůstala a která jí je nejbližší. Většinou akvarelovými barvami vytváří velice něžné a plné výjevy fantazie, které velmi decentně doprovázejí texty určené především dětem. I díky tomu, že si sama jako malá velmi dlouho hrála, tak dokáže velmi citlivě a hravě dotvořit knihu do kompaktního celku, ze kterého mají čtenáři při četbě velmi příjemný pocit. Pro vyjádření myšlenky potřebuje Alžběta Skálová minimální plochu a spoustu barev. Její ilustrace jsou v knize použity většinou v reálné velikosti, či dokonce musí být zvětšovány! Svou poetikou navazuje na nejlepší tradici české ilustrátorské školy, zejména na výsostné práce skvělé ilustrátorky Daisy Mrázkové (Haló, Jácíčku nebo Můj medvěd Flóra). Stejně jako ona i Alžběta Skálová balancuje na hraně epiky a lyriky a vkládá do svých materiálově křehkých prací plno zábavných detailů. Nementoruje, ale přesto přináší do svých ilustrací podněty, jak najít cestu k přírodě i lidem, a učí dívat se kolem sebe.

Na výstavě ilustrací Alžběty Skálové se objeví průřez celou její dosavadní tvorbou, včetně jejích nejznámějších titulů, jako jsou Putování žabáka Filemona (Jana Šrámková / Labyrint - Raketa, 2010), Nebe peklo ráj (kolektiv autorů / Albatros, 2009), Poklad starého brouka (Olga Černá / Baobab, 2007), Malá medvědí knížka (Zbyněk Černík / Albatros, 2009) nebo Pampe a Šinka (autorská kniha / Arbor vitae, 2010), za kterou obdržela ocenění Magnesia Litera 2011 v kategorii Knihy pro děti a mládež.

Tyto stránky používají soubory cookies uchovávající informace ve vašem počítači. Tyto soubory zajišťují správné fungování webu. Tím, že tyto stránky dále používáte dáváte svůj souhlas s použitím cookies.