Přeskoč na obsah
25. 4. 2024
Tisková zpráva

Současné litevské umění hledá svou identitu v Oblastní galerii Liberec

Oblastní galerie Liberec představí výstavou „Identita. Útěk z postsovětského prostoru“ tvorbu deseti litevských umělců a umělkyň různých generací, kteří se snaží vymanit ze stínu sovětského dědictví a najít svou kulturní identitu.

„Sociální, ekonomická a kulturní transformace střední a východní Evropy na konci 20. století podnítila místní umělecké komunity k opětovnému zkoumání svých historických kořenů, reflexi historické paměti a do jisté míry i k novému hledání vlastní identity,“ vysvětluje kurátorka výstavy Agnė Mackevičiūtė.

Země, které se vymanily ze sovětské okupace, se podle kurátorky etablovaly jako nedílná součást evropského a transatlantického společenství, ale přesto stále často přehodnocují svou kulturní identitu a kladou si otázku, která část jejich kultury je jim vlastní a která byla vnucena okupanty. „Časté používání pojmu „identity“ v umění ukazuje jeho význam a důležitost v současném kulturním a společenském kontextu. Je důležité se nořit do složitých pokusů o objevení vlastní identity, pochopit, co režim udělal s anektovanými zeměmi a jejich komunitami a jaký dopad má stále na dnešní kulturu," doplňuje Agnė Mackevičiūtė.

Výstava představí deset současných litevských umělců a umělkyň, kde někteří z nich se zaměřují na proměnu krajiny nebo kulturních vazeb země (Andrej Vasilenko, Indrė Rybakovaitė, Eglė Ridikaitė). Jiní, zejména ti, kteří se narodili a vyrostli v období komunismu, se ve svých dílech zabývají historickou identitou a kolektivními traumaty a vyjadřují touhu po svobodě i odhodlání vymanit se z norem vnucených nebo přijatých za vlastní během sovětské okupace (Žygimantas Augustinas, Ieva Skauronė, Žydrūnas Mirinavičius, Algimantas Kensminas). Mezitím se část mladé generace, která vyrostla po rozpadu Sovětského svazu, identifikuje s globálním světem a zabývá se tématy, jako jsou sexualita, individuální potřeby, nový materialismus nebo vady postmoderního kapitalistického systému a pozůstatky režimní kultury, které jsou v dnešním světě stále patrné (Denisas Kolomyckis, Rūta Putramentaitė, Tauras Kensminas). Všechny nakonec spojuje neustálé hledání sebe sama a kulturní identity.

Výstavu pořádají Velvyslanectví Litevské republiky v České republice, Oblastní galerie Liberec a Akademie umění ve Vilniusu pod záštitou Úřadu vlády České republiky. Na organizaci výstavy se finančně podílelo zastoupení Evropské komise v České republice a honorární konzul Litevské republiky Saulius Bazevičius.

Výstava je věnována 20. výročí členství Litvy a České republiky v Evropské unii a je k vidění od 26. dubna do 28. července. Otevřeno je každý den, vyjma pondělí, od 10 do 18 hod, ve čtvrtek do 20 hod.

Vystavující umělci: Žygimantas Augustinas, Algimantas Kensminas, Tauras Kensminas, Denisas Kolomyckis, Žydrūnas Mirinavičius, Rūta Putramentaitė, Eglė Radikaitė, Indrė Rybakovaitė, Ieva Skauronė a Andrej Vasilenko.

Tento web používá soubory cookie.
Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.
Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše